Двама загинаха след силна буря, връхлетяла Черна гора
Западните Балкани бяха връхлетени от проливни дъждове и градушка с размерите на яйце, които причиниха два смъртни случая в Черна гора и повредиха инфраструктурата в целия регион.
Мощната буря на територията на Словения, Босна, Сърбия и Черна гора отне живота на двама човека във вторник сутринта.
Според местните власти проливните дъждове са се появили в резултат на високите температури предходните дни. Порутени са къщи, изтръгнати са дървета, улиците са наводнени, като същевременно температурите в района са паднали драстично.
Опасното време в Източна Европа идва след силната буря в Швейцария и Северна Италия, предизвикала обширни наводнения и свлачища, в резултат на които загинаха най-малко четирима души.
Едната жертва е работник, загинал на строителен обект в черногорския крайбрежен град Чан, след като кран се e срутил по време на силната буря. Дирекцията на полицията уточни, че работникът е загинал, докато е бил в крана, който е рухнал.
Другият загинал е починал след удар от мълния в полуостров Лущица в Которския залив, съобщиха от черногорската редакция на Радио Свободна Европа, предаде БТА. "Един човек беше убит от удар от мълния на голф игрището", брифираха от полицията.
От черногорското Министерство на вътрешните работи посочиха, че поради технически причини Институтът по хидрометеорология и сеизмология не е могъл да предвиди силата и времевия интервал на бурята. Допълниха, че един гражданин е спасен в морето, а друг е леко ранен на пристанище Бар.
В изявление пред медиите, след като посети Бар, министърът на транспорта и мореплаването Филип Радулович каза, че правителството ще окаже финансова помощ на града за справяне с последиците от бурята.
Заради силната буря вчера е имало проблем с електрическата мрежа в няколко общини в Черна гора, съобщиха от черногорската електроразпределителна компания. В Подгорица и околностите ѝ много улици бяха наводнени, повалени бяха дървета и електрически стълбове. Местната метеорологичната служба съобщи, че скоростта на вятъра е била до 200 километра в час.
Силните дъждове, градушки и ветрове преминаха през Словения в понеделник, след което се насочиха на изток, където обхванаха Хърватия, Босна, Сърбия и накрая във вторник сутринта поразиха Черна гора.
Виновни са климатичните промени, твърдят експерти
Предизвиканото от човека изменение на климата е довело до резки промени във времето, все по-непредсказуемите бури и опасни жеги, твърдят експерти.
Властите в Словения съобщиха, че екипите за спешна помощ са се отзовали на десетки повиквания, докато градушката с големина на яйце и ветровете са унищожили предните стъкла на множество автомобили и са повредили електропроводи, домове, градини и ферми.
В съседна Хърватия била най-силно засегната е източната част на страната, като приблизително 1000 пожарникари са се присъединили към аварийните екипи в други области. Избухнал е пожар, след като къща в село Бошняци бе ударена от мълния.
Бурята в северозападната част на Босна остави няколко села без електричество, а автомобили и домове бяха повредени в цялата страна.
Кметът на Белград Александър Шапич заяви, че бурите и наводненията са "новата метеорологична реалност", но критиците обвиниха за проблемите лошата поддръжка на канализацията и засиленото строителство без подновяване на инфраструктурата.
Полицията съобщи, че един човек е изваден невредим от автомобил, върху който е паднало дърво в северния сръбски град Беочин.
Според последния доклад на Европейската агенция за околната среда, в който се анализира въздействието на изменението на климата върху кръговрата на водата, всеки осми европеец живее в район, изложен на риск от наводнения.
През последните 40 години силните бури са взели повече от 5582 жертви. Последните седмици в Германия, Турция, Испания, Кипър и Франция бяха регистрирани рекордни количества валежи.