Цвят

Продажбите на луксозни стоки намаляват

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Проучване на консултантска фирма установи, че продажбите на луксозни стоки са преживели лек спад тази година. Една от причините е политическата несигурност на президентските избори в Съединените щати, както и на икономическата нестабилност в Китай. Очаква се стабилизиране на пазара.

Това е търсене и предлагане. Тези марки могат да повишат цените и хората пак ще платят. Така че, докато потребителят плаща, марките могат да продължат да ги повишават, нали?

Адам Сами

Освен социално-икономическите фактори, секторът страда и от “криза на креативността”. Редица големи модни къщи сменят творческите си директори и поставят нов фокус върху свръхбогатите клиенти. Това оставя на заден план средната класа и поколението Z, които стимулираха растежа на продажби преди пандемията. Рязкото повишаване на цените на продукти, които не показват значителни иновации оставя клиентите разочаровани.

Сега сме свидетели на силна поляризация на потреблението. И така, най-богатите купуват, докато по-долната част на пазара намалява. Има и голяма поляризация в представянето на марките.

Клаудия Д'Арпицио - старши партньор, Bain and Company

Миналата година продажбите на лични луксозни стоки са нараснали с 4%. Това се дължи до голяма степен на съживяването на американския и азиатския туризъм в Европа. Пазарът на луксозни стоки се разраства до 1,5 трилион евро. Япония е често посещавана дестинация от чуждестранните туристи. Това се дължи на най-ниското ниво на японската валута йен спрямо американският щатски долар от 20 години насам. Докато в Европа, особено във Франция и Италия, се увеличава местното потребление