Ексклузивно

Бившият румънски премиер Адриан Настасе пред Euronews Bulgaria: България може да ни изпревари за еврозоната

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Кога България и Румъния ще станат част от еврозоната и Шенген? Бившият румънски премиер Адриан Настасе в специално интервю за Euronews Bulgaria.

- Здравейте, г-н Настасе. Благодаря Ви, че сте с нас. Mоже би основният въпрос за хората у нас е дали имаме нужда от еврото в България и в Румъния? И най-важното, дали еврото ще направи разлика в стандарта ни на живот?

- Присъединяването към еврозоната е част от един по-голям проект на Румъния и България. След 1989 г., когато се почувствахме изоставени в периферията на Европа, и след като Вишеградската група се присъедини към Западна Европа, и за нас беше много важно да бъдем признати като част от политически проект, което е от съществено значение за функционирането на Европа. И затова започнахме с опитите да станем членове на Европейския съюз и на НАТО. А сега имаме желание да се присъединим и към еврозоната. Това е част от по-голям проект, както казах, и е важно по икономически и политически причини. Разбира се, може да е трудно в преходния период, но мисля, че е важно да станем част от еврозоната. Миля, че България може да ни изпревари, защото България има само още един критерий, който трябва да изпълни. Докато за Румъния все още има три критерия, които не са изпълнени.

- Кои са те?

- Това е инфлацията.

- Което важи и за нас...

- Има ги и въпросът за бюджетния дефицит и въпросът за дългосрочните лихви, за лихвения процент на дългосрочните лихви. Така че в Румъния не сме взели решение дали присъединяването към еврозоната е приоритет. Можем да се концентрираме повече евентуално върху Организация за икономическо сътрудничество и развитие. Така или иначе, в Румъния имаме много сложна година с избори - четири кръга избори - европейски, местни, парламентарни и президентски. Тази година е сложно. Така че нека видим как новото правителство ще определи приоритетите за следващите години. Но така или иначе, това е което е важно. И затова се радвах да дойда тук, за да разбера как българските лидери и бизнесмените мислят за присъединяването към еврозоната. Също така, защото преди време успях да преодолея някои от трудностите в двустранните отношенията с България и се радвах да видя отново цар Симеон, който беше мой партньор като министър-председател на България в трудни времена.

И току-що публикувах в Букурещ и ще бъде преведена на български език моята книга "Заедно за Европа". Тя разказва за това как цар Симеон и аз работихме заедно като тандем, за да финализираме преговорите с Европейския съюз и НАТО. Това беше много интересен случай. Беше много интересно упражнение да се елиминира конкуренцията и да решим, че можем да работим по-добре в изграждането на повече мостове над Дунав и между нашите две страни.

- Това все още ли е приоритет? Да изградим повече мостове, да подобрим отношенията между вашата и нашата страна?

- Абсолютно. Мисля, че е необходимо. И си спомням добре как с цар Симеон решихме да построим втори мост и това беше направено няколко години по-късно. И сега има изгледи за трети мост, финансиран от Европейския съюз. И аз мисля, че трябва в крайна сметка да имаме около пет моста над Дунав, за да улесним комуникацията.

- Да, но кога?

- До 2030 г. Така че това трябва да е крайният срок за този много амбициозен проект. И аз мисля, че това е необходимо. Защото е важно да определим отношенията си с Брюксел, но е много важно и да се подобрят двустранните отношения за туризма, за бизнеса, за инвестициите, за каквото и да било, между нашите две страни.

- Коя е реалистичната дата за присъединяване към еврозоната за вашата страна и за нашата страна? Какво мислите?

- За вашата страна, ако успеете да имате стабилизирано правителство след следващите избори и ако това правителство подкрепи стратегията за присъединяване към еврозоната, според мен това може да стане още през следващата година. За Румъния е по-сложно. Както казах, през последните 20 години имаше някои други приоритети. Когато аз бях министър-председател, имаше само един критерий, който не беше изпълнен от Румъния. Сега, както казах, са три. И, разбира се, стандартът на живот е по-добър. БВП се удвои през последните 20 години. Инвестициите са се увеличили. А БВП на глава от населението, например, е около 78 % от средния за Европа. Но за Европа, за еврозоната, трябва да положим някои усилия. И, разбира се, по отношение на бюджетния дефицит, както и по отношение на нивото на инфлацията, има някои проблеми, които трябва да бъдат дефинирани от нашето правителство след парламентарните избори през есента.

- Какво ще кажете за другия основен приоритет - сухопътен Шенген за Румъния и България?

- Е, първата стъпка към Шенген беше направена от България през 2001 г. Мисля, че вие премахнахте визите или Европейският съюз, или страните от Шенген премахнаха визите за България, за да пътуват в Европа. Румъния, една година по-късно, така че ние започнахме, премахнахме визите в началото на 2002 г. Това беше първият етап. Така че успяхме да постигнем част от това, което очаквахме - да премахнем напълно изискванията на Шенген. Аз преживях този паспортен контрол, идвайки от Букурещ със самолет до София - никакъв паспортен контрол или нещо подобно.

Това е добре, но не е достатъчно, защото основният проблем за нас е премахването на сухопътните ограничения. Тази година отпадането им не е много сигурно, защото всички страни в Европа са под натиска на европейските избори и на някои вътрешни въпроси, свързани с миграцията, и има голям натиск върху политическите решения, но мисля, че това е въпрос на време. И може тази година или в началото на следващата година Румъния и България може да влязат в Шенген и по суша.

- Смятате ли, че е възможно да се разделят двете държави - Румъния и България, по пътя им към еврозоната и Шенген?

- И в България, и в Румъния има известно изкушение - при някои от лидерите в България, при някои от лидерите в Румъния. Те смятат, че е по-лесно или по-добре да се разделим. Но същото беше и в началото на 2000 г., когато с цар Симеон решихме да работим заедно. И философията ни по онова време, а мисля, че и сега трябва да е същата - да работим заедно, а не в конкуренция помежду си. Това може да помогне и на двете страни. Не бих съветвал разделянето да е част от стратегиите на двете държави.

- Какво очаквате от европейските избори? Как ще се промени нашата Европа след вота?

- Това е проблем. Това е истински проблем. Когато преди 20-22 години беше създадено еврото като валута, имахме определено виждане за Европа, за политическата конфигурация. И еврото беше част от тази визия. Въпросът за визите беше част от тази визия, търговията и всичко останало. Но кризата, която настъпи след това, оказа влияние върху вътрешните политики на страните членки. И макар че европейските държави съгласуват политиките си, ситуацията не е същата, каквато беше преди няколко години. Има известно разочарование сред обществото. Появата на някои по-консервативни или бих казал националистически партии, които се опитват по някакъв начин да създадат по-слаба Европа с отделни държави, които се борят за собствените си интереси, според мен е нещо лошо в едно глобално общество. Когато имаш Китай като огромна сила, Съединените щати като огромна сила, или ресурси, важни ресурси на равнището на държавите в Близкия изток, Саудитска Арабия, а БРИКС сега е важна организация. Така че се нуждаем от блок с повече ресурси и по-голяма икономическа мощ, който да действа заедно. По-малки държави като Румъния, с по-малко от 20 млн. души население или България с още по-малко - не могат да оцелеят в такава среда. И това е причината, за страни като нашата, един по-силен Европейски съюз да е важен инструмент за бъдещето.

- Какво ще кажете за визите за САЩ? Четох, че в Румъния ще направите специална кампания и американските визи за вас ще отпаднат до края на годината. Възможно ли е това и как? Споделете вашия опит.

- Това е пожелателно мислене. Някои от нашите лидери по време на предизборната кампания дават подобен тип послания, които не са свързани с ясно политическо решение във Вашингтон. Те винаги казват: вижте, това е въпрос на Департамента по миграцията, това е въпрос на статистика за броя на хората, които са отхвърлени за визи всяка година. И е така. Затова нека да видим. Може би е по-добре. Може да е скоро, може да е след известно време. Дотогава казвам така: американците приемат в кошницата добрите плодове. Не всички, но някои от тези, които смятат за полезни за тях.

- Какво е Вашето послание към зрителите на Евронюз България?

- Трябва да продължим да укрепваме партньорството и приятелството си, за да изградим повече мостове над Дунав и повече връзки между бизнесмените от Румъния и България и между нашите лидери.

- Благодаря ви много за това интервю.

- Благодаря ви.