След земетресението: Как Тайван успя да минимизира щетите от труса?
Най-силното земетресение от четвърт век насам разтърси Тайван тази седмица. 23-милионното население на острова обаче бе подготвено за силни земетресения и последиците бяха сравнително овладени. Тайван е разположен по протежение на тихоокеанския "огнен пръстен" - линия от сеизмични разломи, обграждащи водния басейн, където се случват повечето от земетресенията в света. Службите за спешна помощ продължават да извършват спасителните операции на различните пострадали места. Те са започнали и разчистването. Ранените също се лекуват.
Целият Тайван, но особено този район в Централната долина, е заобиколен от планини, стръмни планини. И така при земетресение, тези склонове може да се дестабилизират и да предизвикат появата на големи свлачища. Изглежда, че това се е случило при този трус.
„Свлачищата могат да повредят пътища, да блокират достъпът до определени места. Но също така те причиняват дълготрайни щети за околната среда. В речните долини се натрупва много строителен материал, а това довежда до рискове. Така например, тайфуни, дъждовни бури могат да вкарат химикали в почвата. Този риск не бива да бъде пренебрегван“, допълва Ричард Уокър.
Освен това, страната има строги изисквания за строителство, за да се гарантира, че сградите са устойчиви на земетресения. Тайван също така насърчава провеждането на тренировки за евентуални бедствия в училищата и на работните места, а обществените медии и мобилните телефони редовно разпространяват съобщения за безопасност.
Най-силното земетресение досега в Тайван, от 1999 беше много разрушително. Освен физическия шок от бедствието, то всъщност предизвика наистина голяма кампания за изучаване на науката, контекста, опасностите, къде е вероятно да се случват тези трусове.
Земетресението от 21 септември 1999 година беше с магнитуд 7,7. То причини близо 2400 смъртни случая, рани около 100 000 души и разруши хиляди сгради. За сравнение, трусът от тази седмица беше с магниттуд 7,2.