Нелегален бизнес в Непал: Жители продават бъбреците си, за да си изплатят дълговете
Сред зашеметяващата красота на хималайските хълмове се крие мрачна реалност. Това е село Хоксе в Непал - известно като "Долината на бъбреците", защото бедността в района е принудила жителите да продават органите си. Трафиканти посещават района от години, убеждавайки местните да сключат сделка, въпреки че това е незаконно. 31-годишният Суман е един от излъганите. След като изпитва финансови и емоционални затруднения, той заминава за чужбина, за да продаде бъбрека си за малко под 3000 британски лири.
Имах наистина големи дългове и обмислях самоубийство. Говорих с един приятел и той ме заведе в Индия, за да ме оперират. Сега не мога да работя. И се опитах да кажа на всеки, на когото мога, да не продава бъбрека си.
Местните жители казват, че тези, които са продавали органите си, са били водени от бедността и манипулирани от трафикантите. Но това става все по-рядко срещано явление.
Преди години много хора продаваха бъбреци. Но сега, благодарение на образованието, не го правят.
Макар че в Хоксе ситуацията се подобрява, бедността в целия Непал е довела до друга неочаквана криза. Все по-голям брой непалци избират да работят в чужбина, особено в държавите от Персийския залив в Близкия изток. Някои от тях вече са изправени пред бъбречна недостатъчност, като учените предполагат, че причината е излагане на топлина и силно обезводняване поради лошите условия на труд. Джит е работил три години в Саудитска Арабия. Сега 29-годишният мъж прекарва 12 часа седмично на диализа.
Трябваше да работя в екстремна жега до 50 градуса. Нямахме време да обядваме, да ходим до тоалетна или да пием вода. Изведнъж усетих, че краката ми се потят и не можех да ходя. Тогава ми казаха, че бъбреците ми са отказали.
Доктор Пукар Чандра е извършвал трансплантации само на възрастни пациенти, но сега вижда все повече млади хора с увредени бъбреци.
В чужбина отиват много млади хора, а когато се върнат идват с напълно отказали бъбреци.
Някои страни от Персийския залив, като Катар, са намалили броя на часовете, през които хората могат да работят на слънце. Проучвания показват, че рискът от екстремни горещини в държавите от Персийския залив се е увеличил през последните години поради изменението на климата.