Президентът започна консултациите за служебен премиер: Срещна се с Желязков, Главчев и Димитър Радев
След провала на трите мандата за съставяне на кабинет и категоричното отиване на избори, държавният глава стартира консултациите с потенциалните служебни премиери.
Румен Радев заяви, че ще направи всичко възможно процесът по сформиране на служебен кабинет да бъде ускорен.
„Днес, утре, ако се наложи - и в почивните дни, ще провеждаме срещи. Отложил съм и наситената си международна програма за следващите 10 дни, която включваше посещение на чужд президент и мои официални визити в чужбина", каза държавният глава, цитиран от БГНЕС.
Около час по-късно на „Дондуков" 2 дойде председателят на парламента Росен Желязков, който е една от възможните кандидатури за служебен премиер. В ранния следобед държавният глава разговаря и с управителя на БНБ Димитър Радев и председателя на Сметната палата Димитър Главчев.
Управителят на БНБ Димитър Радев след срещата с президента заяви, че има правила на ЕЦБ, които забраняват на управители и подуправители да заемат политически постове.
„Имахме продуктивен разговор, решението ще бъде на президента. Аз му изложих моята позиция, а тя е, че не е добра идея да се въвлича БНБ в политическия процес – най-малкото по две групи от причини“, каза пред журналисти управителят на Българската народна банка.
„Първата са чисто съдържателни – това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълъг период от време“, коментира Димитър Радев. Според него след 2015 г. е постигната здравословна дистанция между банката и политическия процес и сили.
По думите му има и редица правни причини. „Има колизия с националното законодателство, която е очевидна, но това, за което малко се говори е, че колизия с европейското законодателство. Управителят на централната банка и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функционирането на ЕС, протоколите към него, устава на Европейската централна банка, устава на европейската система на централни банки. Те са много експлицитни в това отношение, че не могат да се съвместяват тези длъжности“, обясни Димитър Радев.
„Аз съм член на генералния съвет на Европейската централна банка. Етичният кодекс там изрично посочва, че управителят трябва да избягва каквото и да е участие в политическия процес и също така да прави опити да взема публични позиции извън тази на управител“, коментира Радев.
Управителят на БНБ обясни, че това до голяма степен се отнася и за неговите заместници. „С идеята да решим конюнктурен проблем ще създадем дългосрочни проблеми и това не е редно да се допуска“, добави Димитър Радев.
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев и председателят на НС Росен Желязков запазиха мълчание след посещението си в президентската институция, но по-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова нито Главчев, нито Желязков да бъде следващият служебен премиер.
До този момент служебните премиери се назначаваха по собствена преценка на президента Румен Радев, но с промените в Конституцията направени от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС президентът трябва да избира сред девет кандидатури- председателят на Народното събрание, председателят на Сметната палата или заместниците му, управителят и подуправителите на БНБ, омбудсманът или заместниците му. Заместниците на управителя на БНБ-Димитър Радев са трима Андрей Гюров, Петър Чобанов и Радослав Миленков, но управителят на БНБ вече заяви, че според ЕЦБ има правила, които забраняват те както и самият той да заемат политически постове. Омбудсманът Диана Ковачева пък на 24 януари тази година беше избрана за български съдия в ЕСПЧ с 9-годишен мандат, а нейният заместник Елена Чернева-Маркова подаде оставка изненадващо и по тази причина не може да бъде посочена за служебен премиер. Това стана ясно на 27 март, в деня, в който беше връчен и върнат вторият мандат от ПП-ДБ.
Заместниците на председателя на Сметната палата са Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева. Консултации с тях тепърва ще се състоят.