Общество

Работещите в метрото протестираха с искане за равно увеличение на заплатите

От Стефан Борисов Стефан Борисов Репортер

Работници и служители в "Метрополитен" ЕАД“ протестираха под надслов „За достойнo разпределение на средствата за увеличение на работните заплати в "Метрополитен".

Протестът се състоя пред един от входовете на метростанция „Сердика“, пред сградата на "Метрополитен" ЕАД“ в София, където на среща на представители на синдикатите и ръководството на дружеството, се обсъжда въпросът за заплатите на служителите и работниците в "Метрополитен".

За кратко протестиращите запушиха един от входовете на метростанция "Сердика", след което се придвижиха към входа на сградата на "Метрополитен". Протестиращите искаха да влязат в сградата, но входът е отцепен от полиция.

Те заявиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще организират стачка, с която ще спрат метрото.

Федерацията на транспортните синдикати подкрепя недоволството им, което е продиктувано от опасения, че сключеното на 26 февруари споразумение с кмета на София Васил Терзиев за увеличение на възнагражденията с 15% няма да се изпълни във вида, в който е подписано.

Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов каза пред журналисти, че хората се чувстват излъгани. По думите му сигналите са, че работниците няма да получат обещаното им увеличение с 15%. Договориха с кмета на София Васил Терзиев 15% увеличение, а в момента се опитват да направят така, че за едни да е по-малко, а за други да е повече, обясни Капитанов. Той допълни, че финалното решение за увеличението на заплатите е на ръководството на „Метрополитен“ и че в момента няма конфликт между работещите, а между работещите и ръководството на „Метрополитен“.

На протеста присъстваше и общинският съветник от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ („Спаси София“) Андрей Зографски. Пред журналисти той съобщи, че днес внасят за обсъждане в Столичния общински съвет транспортната рамка за 2024 г., в която са осигурени всичките необходими средства за увеличените заплати с 15%.

Зографски уточни, че в споразумението е записано, че в самите дружества, синдикатите в дружествата и на ръководствата им се дава свободата да намерят най-добрият начин, за да може да се прави социална политика през заплатите. В „Метрополитен“ има една специфика, която е наследена, а именно дисбаланс между сродни професии, които трябва да се отстранят, обясни още Заграфски.

По думите му управляващите са си свършили добре работата, като са осигурили парите, но призовава да се върви към по-голяма социална справедливост. Зографски сподели, че позицията на Проф. Стоян Братоев, изпълнителен директор на "Метрополитен" ЕАД, е тези с най-ниски заплати да получат 18% увеличение, а тези с най-високите- 14% увеличение, разликата е 45 лв.

 

Столична община: През 2024 г. осигуряваме рекорден бюджет за по-добър градски транспорт

София ще има рекорден бюджет за градски бюджет тази година. Общо над 500 млн. лева ще са инвестициите за транспорт през 2024 година. Това съобщи Иван Василев, заместник-кмет на София по направление „Финанси и здравеопазване“.

Пари за увеличение на служителите в транспорта има, успокои Василев. По неговите думи за първи път от 5 години насам икономическата рамка за транспорта се внася навреме. За сравнение, миналата година е внесена от предишното управление през септември.

„Успяхме, въпреки всички трудности, да направим бюджет на транспорта за София в рекордно съкратени срокове. С усилията си гарантирахме допълнителни 37 млн. лв. за увеличение на заплатите на всички заети работещи в сектора“, съобщи заместник-кметът.

Той уточни, че екипът на Васил Терзиев е спазил обещанията си и в икономическата рамка за транспорта е заложено и договореното със синдикатите 15% увеличение на заплатите на всички служители в сектора.

„Опазихме и общинските транспортни дружества от трупането на нови дългове, за разлика от предишните години, когато транспортната рамка беше с огромен дефицит. Това буквално затрупа в дългове Автотранспорт и Електротранспорт. Като резултат, в момента те нямат достатъчно средства за резервни части, заради което нови превозни средства не могат да излязат на линия и да обслужват пътници. Ние слагаме край на това и започваме да оздравяваме транспорта на София“, каза още Василев, цитиран от БГНЕС.

Столичната община е в края на разговорите с Министерството на финансите, които заявиха готовност държавата да поеме заплащането на охраната на метрото. С това 17 млн. лв., които до момента са заплащани от СО всяка година, ще станат ангажимент на МВР, а спестените средства ще бъдат насочени към повече инвестиции в градския транспорт.

Допълнително, към икономическата рамка на транспорта Столичната община насочва още 15 млн. лева от проекти, за които са отпуснати безлихвени заеми от бюджета на общината, подлежащи на възстановяване след верифициране.

„Това е първата сериозна крачка към цялостна промяна на градския транспорт в столицата“, каза заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов.

През 2024 г. градският транспорт ще измине почти 65 млн. км. или 3,8% увеличение спрямо 2023г. Увеличават се и планираните приходи от продажба на карти и билети, без да се повишават цените им. Подсигурена е и по-висока субсидия за преференциалните карти от бюджета на София. Започва системна работа по продажба на повече изгодни за софиянци карти, но в същото време ще се затегне контрола на пътуващите, особено по проблемните линии.

„Гражданите и данъкоплатците на София трябва да бъдат спокойни, че градският транспорт е осигурен. Спокойни трябва да бъдат и работещите в системата, защото представеният бюджет е ясна заявка на нашето управление и че ние се грижим за транспорта на града“, добави още Павлов.