Общество

Спорове и нападки белязаха избора на Боян Магдалинчев за представляващ Съдийската колегия на ВСС

От Euronews България Euronews България
Boyan Magalinchev BGNES Боян Магдалинчев. Снимка: БГНЕС

Скандал и нападки между магистрати породи номинацията на Боян Магдалинчев за представляващ в Съдийската колегия на ВСС. Стигна се до обвинения за „злостни и манипулативни внушения“ по отношение на неговата кандидатура и „обругаването му по политическа заръка“, за задкулисно вземане на решения, припомняне на стар скандал за ведомствени жилища, за тайни банкови сметки, намеци за политически връзки и други, предаде „Лекс“.

Спорът продължи над час като страстите се нажежиха, въпреки призива на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова към кадровиците да се придържат към предмета на обсъждане без лични нападки и обиди. Споровете продължиха и накрая се наложи тя да прекъсне заседанието, за да се проведе такова на Общото събрание на ВСС и ВПС. След него Съдийската колегия се събра за втори път и вече избра Магдалинчев за представляващ.

Това обаче се случи след убеждаване, защото той заяви, че се чувства обиден от определени изказвания и се отказва от номинацията за позицията. Тя беше направена от Боян Новански, а Олга Керелска издигна кандидатурата на Цветинка Пашкунова, която обаче отказа, като изтъкна, че Магдалинчев над шест години беше представляващ и за краткия период на съществуване на тази колегия, няма нужда да има смяна, защото той познава работата на съвета и на администрацията.

Атанаска Дишева обаче заяви, че няма да подкрепи Магдалинчев като даде за пример проблеми, свързани с организацията на работата на ВСС, включването на извънредни точки в дневните редове без материали, неизпращане на материали на всички членове на съвета и др. Допълни и че неведнъж е имала усещането, че решения се вземат преди да бъдат обсъдени на заседанията на колегията и ВСС. „Все неща, които можеше да бъдат отстранени от представляващия, ако имаше воля“, каза Дишева и допълни, че и днешното решение за избор на представляващ вече е взето.

Дишева посочи още, че Магдалинчев не е представител на съдиите. Тя поясни, че през последните години с изменения в Закона за съдебната власт и в Конституцията се увеличава ролята на съдийското самоуправление, което във ВСС се изразява чрез членовете, избрани от съдии. А Магдалинчев бил номиниран от политическа сила, която и в момента е във властта.

Тя добави, че той си е позволявал да изразява становище от името на целия съвет, въпреки че такова не е било взето. Като пример посочи становище от 14 членове на ВСС, изпратено в началото на януари до Народното събрание по повод исканото от кадровиците изменения и допълнение на ЗСВ. Дишева припомни, че в това становище, подписано от Магдалинчев, се предлагаше да се запази действието на Пленума на ВСС и на двете колегии и което първоначално беше подкрепено от парламента, но след наложено вето, депутатите приеха, че противоречи на Конституцията.

Олга Керелска започна изказването си думите, че отношенията ѝ с Магдалинчев са нормални и колегиални, но това не означавало, че одобрява стила и метода му на работа като представляващ. Тя заяви, че изборът не е оправдал очакванията на съдийската общност за промяна на работата на Съдийската колегия и ВСС.

Керелска отбеляза още, че позицията на представляващ определя една лидерска роля в работата и представителството на съвета. В тази връзка отбеляза, че във важни за СК и ВСС моменти той е отсъствал, което говорело за липса на отговорност и липса на обща позиция, която да бъде изразена от името на ВСС. „Пострада и прозрачността в работата на съвета – за важните решения беше редно да излезе пред обществото и да обясни какво се случва в съвета и какви са позициите“, обясни Керелска.

Тогава думата взе Драгомир Кояджиков, който предложи Дишева за представляващ, а като алтернатива – Олга Керелска. Поясни, че двете имат опит като председатели на комисии, а Дишева има опит по темата за ведомствените жилища и може да ги разпределя.

Атанаска Дишева отговори, че ведомствените жилища не се разпределят от представляващия, а има комисия, чиито председател е Боян Новански, от когото се чака доклад по темата от 2018 г., когато е бил предизвикан скандал с ползването от нея ведомствено жилище. Тя попита дали има предложение за увеличаване на цената на наема, направено ли е въобще нещо по въпроса, за да се подобри начинът, по който се управляват ведомствените жилища.

След това Дишева отказа номинацията за представляващ, като поясни, че е направена с неискрени мотиви и е подигравка.

Керелска също прие предложението като провокация и поиска да разбере същинските мотиви на Кояджиков.

Той отговори – през годините работа на този съвет двете са имали деструктивно поведение. А отказът да приемат номинацията е отказ да поемат отговорност.

Дишева го призова да се върне назад в годините, да види всичките ѝ изказвания и тогава обективно да каже дали поведението ѝ е било деструктивно. „Да, не съм конформист и опазил ме Господ някога да стана“, каза тя.

До задълбочаване на спора не се стигна, тъй като беше прекъснат от Галина Захарова, която призова да не се подхожда с такава агресия. Тя допълни, че дебатът е излязъл извън рамките на допустимото с обвинения и контраобвинения, след което даде почивка. След нея Боян Новански отново номинира Магдалинчев, който благодари и заяви, че съзнава колко малко време остава на тази колегия и че нов човек трудно би навлязъл в работата, а предстоят важни неща за системата. Така с 8 гласа „за“ и двама „против“ (Дишева и Марчева), колегията го избра за представляващ.

След вота Олга Керелска обяви, че е подкрепила кандидатурата му, защото СК трябва да продължи да изпълнява правомощията си. Напомни, че не е казвала, че ще гласува „против“, а само е отправила забележки към работата му и се надява той да ги вземе предвид.