В кои сфери изкуственият интелект вече помага активно на човечеството?
По-добра производителност за бизнеса, борба с най-смъртоносните болести и по-добро образование, достъпно за всички – това са част от предимствата, които носи изкуственият интелект според експерти.
Euronews се срещна с някои от пионерите в технологичната сфера на първото издание на събитието EmTech, което се проведе в Гърция. Професор Анант Агарвал от Масачузетския технологичен институт разказа повече за платформата edX, която доближава хората до образованието.
Изкуственият интелект трансформира образованието. В edX имаме пакет от инструменти, наречен "Експерт". Това е чат, който помага на студентите да намерят правилното обучение.
„Когато изкуственият интелект бъде съчетан с интелекта на хората, ще обучава студентите дори по-добре“, добавя Агарвал.
Персонализираната медицина се очертава като бъдещето на здравеопазването. Изкуственият интелект помага за създаването на нови инструменти за борба с болести като рак и Алцхаймер.
Изкуственият интелект участва в разработката на лекарства и изследвания за производството на нови.
Симела Тохтиду, Euronews: Колко близо сме до производството на тези нови лекарства?
Манолис Келис, ръководител на групата по компютърна биология в МИТ: Това, което се надяваме да постигнем, е да съкратим времето, необходимо за производство на нови лекарства.
Новите технологии се отразяват и на историята. Платформата "Итака" (Ithaca) може да възстановява древни текстове и така да разкрива ценна информация, отдавна смятана за изгубена.
„Исках да покажа на света, че изкуственият интелект може да бъде катализатор и при класическите изследвания. Показахме го с тестовете на „ИтAка“, казва Янис Асаел - изследовател в Google DeepMind.
Въпреки позитивните ефекти - учените подчертават и нуждата от международни регулации, за да се гарантира, че потенциалът на изкуствения интелект се използва с добри намерения.