Европа

Гърците ще могат да гласуват по пощата на европейски избори и на референдуми

От Euronews България Euronews България
Greece Politics AP Снимка: AP

Гръцкият парламент гласува снощи закон, според който гражданите ще могат да упражняват правото си на глас по пощата на изборите за Европейски парламент и на национални референдуми, съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.

Това право ще имат всички гръцки граждани, записани в избирателните списъци, независимо дали живеят в страната или в чужбина.

Законопроектът беше одобрен с гласовете на управляващите. Той беше подкрепен от 158 депутати от „Нова демокрация“, 135 опозиционни членове на парламента гласуваха против, а шестима (от лявата евроскептична партия „Плевси елефтериас“) се въздържаха.

Същевременно обаче парламентът отхвърли предложението на кабинета гласуване по пощата да бъде въведено и за парламентарните избори, макар и само за гърците, които живеят в чужбина. Тази поправка, внесена по-късно, събра същия резултат при гласуването, но за приемането ѝ според Конституцията е необходимо квалифицирано мнозинство от 200 гласа, които не бяха събрани заради възраженията на опозицията.

Както обяснява „Нафтемборики“, гражданите, които желаят да упражнят вота си по пощата, ще трябва да се регистрират в електронния портал, който ще създаде правителството за вписване в избирателните списъци за пощенски вот. В него избирателите ще могат да подават заявлението си до 40 дни преди произвеждането на изборите.

Пликовете с вота по пощата ще бъдат получавани от Специална комисия за събиране на пощенския вот. Избирателите ще получават потвърждение по електронна поща, че гласът им е бил получен, а преброяването на гласовете, подадени по този начин, ще се извършва едновременно с броенето на останалите бюлетини.

Въпреки че в хода на консултациите управляващите бяха постигнали съгласие с основните опозиционни партии да подкрепят въвеждането на вота по пощата, внасянето на предложението то да обхваща и парламентарните избори, макар и само за гърците в чужбина, разруши консенсуса по темата в парламента.

Двете основни опозиционни партии, лявата СИРИЗА и лявоцентристкото движение ПАСОК, по време на тридневния парламентарен дебат определиха поправката за парламентарните избори, внесена от министърката на вътрешните работи Ники Керамеос, като „авантюристична“ и заявиха, че ще отхвърлят като цяло законопроекта, припомня опозиционното издание „Ефимерида тон синдактон“.
Според СИРИЗА и ПАСОК Керамеос е представила пред парламента изненадващо предложение без предварителни консултации и това беше определено от опозицията като „антидемократично“ и „провокативно“.

Влиятелната Гръцка комунистическа партия също обвини правителството в „опасни игри с гласуването по пощата“, съобщи телевизия Скай. Парламентарните партии от дясната опозиция, националистическите „Спартанци“ и консервативната НИКИ, се присъединиха към обвиненията за „изборни манипулации“ от страна на управляващите.

От своя страна Керамеос в защита на правителствените инициативи заяви в парламента, че със закона се отстраняват „за първи път всички практически пречки за нашите съграждани, (както) в Гърция, (така) и в чужбина, за упражняването на избирателното им право. Нашата демокрация се разширява и задълбочава“. Тя попита реторично СИРИЗА „как може председателят ти (Стефанос Каселакис, който живееше в САЩ преди да влезе в политиката – б.ред.) да е грък от чужбина, да защитава постоянно активната роля на диаспората, и внезапно да отстъпиш от тази позиция и да кажеш едно голямо „не“?“