Европа

Вулканът в Исландия: Лавата подпали къщи в пристанищния град Гриндавик

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Директорът на Гражданска защита на Исландия описа последното изригване на вулкан в страната като „най-лошия сценарий“ въпреки месеците на подготовка.

За втори път за по-малко от месец вулканът на полуостров Рейкянес изхвърли лава, която се спусна към градчето и подпали поне две къщи.

Изригването се случи малко преди 8 ч. сутринта в неделя, след като властите евакуираха град Гриндавик след поредица от слаби земетресения. Лавата е успяла да мине извън изградените бариери.

 

Подготвяме се за това събитие от няколко месеца, изградихме заграждения на север от Гриндавик, за да го защитим от потока лава. Това, което се случи в неделя сутринта, е най-лошият сценарий, който бяхме проиграли. Част от изригването се случи вътре в загражденията, но основният поток от лава беше на север и извън бариерите. Това спаси поне в началото много къщи в Гриндавик, но не знаем колко ще продължи, как ще се развие през следващите дни.

Видир Рейнисон – директор на Гражданска защита 

Две пукнатини са се отворили в склона на вулкана Свартсенги и лавата се плъзна към къщите долу в Гриндавик. За да се справят с последното изригване, Рейнисон каза, че властите обмислят дали е „възможно да се отклони лавата, като се охлади“.

Министър-председателят на Исландия увери, че правителството ще окаже нужната помощ на жителите на Гриндавик.

 

Правителството заседава в понеделник, ние ще удължим нашата подкрепа, за да изплатим заплати и да платим жилищните разходи, но също така ще увеличим усилията си да осигурим повече жилища за хората от Гриндавик, за които е трудно да намерят жилище в района на столицата Рейкявик. Ще вземем решение за подкрепа и на компаниите от Гриндавик.

Катрин Якобсдотир – премиер на Исландия 

Преди изригването миналия месец вулканичната система Свартсенги, на север от Гриндавик, е била латентна за около 780 години.

Вулканът е само на няколко километра западно от Фаградалсфял, който беше притихнал в продължение на 6000 години, преди да се събуди през март 2021 г.