Българите предпочитат за подаръци майсторски изделия на занаятите
Емблематичната Самоводска чаршия във Велико Търново посреща по празниците туристи от България и съседна Румъния. Дюкяните на майсторите работят без почивен ден, като в тях може да се видят уникални изчезващи вече занаяти и да се купят ръчно изработени изделия. Българите предпочитат за подаръци художествените творби на майсторите вместо евтини китайски стоки.
Само на Самоводската чаршия в старата столица и в музей Етъра се съхранява старинният куюмджийски занаят. Атракция за посетителите е да наблюдават ювелирната работа на майстора със спиртната лампа и духалка по технология отпреди век. Но занаятът изчезва и няма приемственост.
Куюмдийството е като цяло работа с благородни метали, но куюмджията прави предмети за бита, за църквата, не само обички. Обучил съм пет-шест души, но всички бягат и не работят след това същото, защото бързо забогатяване няма!
През последните години се увеличават българите, които купуват майсторските изделия на традиционните занаяти.
„Почти само българи са ми клиенти след ковид, чужденците са по-малко и на хората им е дошло до гуша от ширпотреба, и не са малко тези хора, променили са се нещата! Сега преди всичко за подаръци си купуват и като минат оттук и вижте колко е шарено и то ги грабва“, казва Миглена Чаталова, майстор- тъкач.
„Преди доста години, когато навлязоха магазинчетата за 1 лев, хората, понеже беше новост, се бяха ориентирали към тях, но в последните пет години забелязвам питат- „вие ли ги произвеждате, български ли са“ и тогава си пазаруват! Тенденцията се обърна отново към ръчната изработка, към произведения, купени от майстора, който да гарантира за качеството! Също българите, които живеят в чужбина, предпочитат да си изберат подаръци също от нас“, разказва дърворезбарят от Самоводската чаршия Румяна Стоянова.
И през новогодишните празници Самоводската чаршия е една от най- посещаваните локации в старата столица. Все повече посетители избират оттук подаръци за любими хора и подкрепят майсторите, които съхраняват вековните български занаяти.