Общество

Директорът на БНР за неизлъченото интервю с Митрофанова: Цензура в медията няма

От Euronews България Euronews България
Mitrofanova2

В Българското национално радио (БНР) цензура няма. Това каза генералният директор на общественото радио Милен Митев пред Съвета за електронни медии (СЕМ) по време на публична среща днес. Разговорът бе иницииран от медийния регулатор по повод неизлъченото на 16 декември интервю с посланика на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова в предаването „Политически НЕкоректно“ по програма „Хоризонт“. 

Това обстоятелство, мисля, че достатъчно ясно беше показано в предаването „Политически НЕкоректно“ в събота, в което водещият достатъчно обстойно коментира неговата гледна точка за причините, поради които интервюто е било спряно, както и в интервюто на програмния ни директор, посочи Милен Митев.

Според него ръководството на програма „Хоризонт“ правилно е преценило, че недопустим събеседник няма. „Ако това решение беше взето предварително и беше отказано изобщо да се запише това интервю, то тогава смятам, че щяхме да водим същия разговор за цензура, но два дни по-рано. И тогава може би господин Волгин щеше да има много повече основание за своята позиция“, посочи генералният директор.

Той разказа, че според данните, с които разполага, при първоначалното планиране е била представена информация, че са отправени покани както към руското, така и към украинското посолство. "Впоследствие от посолството на Украйна отговор така и не пристига, от информацията, която имам. А госпожа Митрофанова е потвърдила възможността да дойде и да бъде записана за интервю“, отбеляза Митев.

По думите му достойнството и качествата на позицията на Програмния съвет, по чиято преценка интервюто не е излъчено, са, че тя не е взета на базата на личността на посланика на Русия или на базата на личността на водещия Петър Волгин. Тя е основана на изслушване на конкретното интервю и преценка, че по начина, по който е направено в своя финален вариант, то не отговаря на нашите редакционни стандарти и би могло по някакъв начин да подведе нашата аудитория, каза генералният директор на общественото радио.

„В този смисъл, мисля, че това е правилното решение и дори някой да смята, че е закъсняло, струва ми се, че едно предварително предпоставяне, че Волгин няма как да направи интервюто както трябва, не би било редно. И това вече би довело до много по-основателни притеснения за цензура“, каза още той.

Милен Митев отбеляза, че основната причина сега да се говори за опасност от външен натиск е появилата се в петъчния ден позиция от централата на една от политическите партии. „Това, че позицията, която в крайна сметка Програмният съвет е изразил, е такава, че интервюто да не бъде излъчено, не означава непременно, че това е позицията на въпросната политическа партия и на нейни представители. По същата логика, ако пък то беше излъчено, може би щяхме да бъдем обвинявани, че сме угаждали на друга политическа партия. А Българското национално радио се старае да стои встрани от политическите процеси и да ги отразява“, каза той.
Генералният директор на обществената медия обясни, че не е имало как

„От моята практика знам, че никога пожар не се гаси с бензин. Когато едно общество е толкова разделено, когато има един огромен конфликт, свързан за някои с памет, за други - с армия, която е окупирала България, когато една статуя се реже като в кланица, се транжира, обществените медии трябва да бъдат особено внимателни. Това е моето мнение. И не може да се предизвиква някакъв допълнителен пожар, който още повече да раздели обществото“, коментира от своя страна Валери Запрянов от програмния съвет на радиото.

Отбеляза, че той не би пуснал точно в този момент интервю с руския посланик. Валери Запрянов допълни, че Петър Волгин е много добър и интелигентен журналист. 

Без сезиране


„Не можем да кажем какво в интервюто е редно и нередно, тъй като не сме го чули. А ние не можем да се сезираме по неизлъчен материал“, каза по време на срещата Габриела Наплатанова, член на СЕМ. Тя отбеляза, че според нея общественото радио има механизми за саморегулация, чрез които вътрешно да решава тези редакционни проблеми. „Има ясни правилници за вътрешна дейност, за редакционна политика, които регламентират как се случват тези неща. Съветът не може да бъде арбитър. Това е мое лично мнение. Ние не сме следствие, не сме съд . Ние искаме да изясним обстоятелствата около това неизлъчено интервю“, каза Наплатанова.

„Съветът за електронни медии е призован по закон да реагира ex-post, тоест, след като нещо в медийния мир вече е налице. Така че да не правим внушения и да не правим предположения ви призовавам, защото в момента внушаваме, че интервюто е било сервилно, благосклонно и дружелюбно“, отбеляза председателят на медийния регулатор Соня Момчилова.

По време на публичната среща председателят на СЕМ Соня Момчилова съобщи, че днес в 12:41 часа в деловодството на регулатора е пристигнало официално искане от страна Петър Волгин. В него той настоява да бъде изслушан в съвета. Членовете на СЕМ обаче не гласуваха такова предложение.