Журналисти в спор „за“ и „против“ демонтажа на Паметника на Съветската армия
Отрязването на ръката от фигура на Паметника на Съветската армия е напълно последователно действие на едно правителство на мерзостта. Както излъга своите избиратели и се коалира с тези, които арестува, по същия начин излъга, че ще има някакви архитектурни проекти, обществени допитвания и др. - нищо подобно. Отрязаха паметника по нощите и ще го нарежат.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria журналистът Георги Георгиев.
Надявам се да бъде демонтиран и никога да не се връща там, но не съм искрено убеден в твърдостта на волята, че цялото това капище ще бъде разкарано, пък каза главният редактор на „Офнюз“ Владимир Йончев.
Нереално е да се премести паметникът в Музея на социалистическото изкуство, тъй като там няма място и заради това той в момента се унищожава, каза Георгиев.
Събитието наистина е историческо и е важна крачка от нашето бавно и дълго отделяне от съветските идоли и пропаганда. Този паметник беше използван за най-груба пропаганда. Имаше един момент, в който той можеше да бъде използван като паметник. Ако ние като общество се бяхме съгласили на историческата истина - да бъде паметник на този мрачен период от българската история, в който идва Съветската окупационна армия, превзема България за 45 г. и ни връща много назад в нашия европейски път и развитие. Но българското общество не стигна до консенсус за това и този паметник беше използван за най-груба пропаганда. Твърди се, че Съветската армия, която обявява война на България е освободителка, каза още Йончев.
Вярно е, че събитието е историческо и е поредното в нашата 105-годишна гражданска война. Действително е провал на българското общество. Не можахме да се консолидираме около нещо вместо да се избиваме. Паметникът е единствено и само символ на армията, която е победителка над фашизма, контрира Георгиев.
Трябва да си дадем сметка, че Русия ни смята за враг. Ако падне Украйна, ние сме следващите Техният план за прекрояване на света е ясен - след Украйна сме ние, дано издържи Украйна, допълни Йончев.
Този акт е насочен срещу българското общество и единството на българската нация. Тук няма никакви руснаци наоколо. Няма нужда да се стресираме от изказванията на Захарова, трябва да бъдем стресирани от действията на българските власти, отговори Георгиев.
Всеки град трябва сам да си решава за паметниците - София за Паметника на Съветската армия, Пловдив за Альоша и т.н. По-важната тема е смяната на имената на безкрайните руски улици. В центъра на София все едно си в Ленинград. Темата, която трябва да си поставяме в София е дали това са най-подходящите имена на улиците или само вкарват едно фалшиво разбиране на историята, което героизира руската имперска политика, смята Йончев.
Тези улици са кръщавани от българските граждани като благодарност към освободителите на България, отговори Георгиев.
Разделение в обществото ще има докато руското влияние е достатъчно силно, за да всява раздор. Разделението идва от Русия, заключи Йончев.
Вижте цялото интервю във видеото.