Хиляди украинци от окупираните територии търсят спасение в Украйна
Хиляди хора са се завърнали в Украйна от територии, държани от Русия през неофициален пропускателен пункт между двете страни. Тези, които избират този маршрут, преминават през щателни претърсвания и от двете страни и се придвижват пеша по двукилометров коридор по фронтовата линия на боевете. Тази земя, която украинците наричат "сивата зона" се намира между Белгородска област в Русия и Украинска област суми.
Пътуването, разбира се, беше трудно. Беше много трудно за сина ми. Постоянно сядаше, докато вървеше. Никога преди не бе вървял толкова дълго.
Катерина Арисой е директор на неправителствената организация Плуритон, която ръководи приют с доброволен персонал в контролираната от Украйна страна на коридора. Повече от 15 500 души са преминали през приюта, откакто той е открит през март.
Имам същата болка като тези хора. Разбирам ги много, много добре, защото и аз съм имам същия проблем. Загубих всичко, защото родният ми град е Бахмут и знам как се чувства човек, когато загубиш дома си и живота си. Губиш всякаква увереност какво да правиш, как да живееш. Познавам чувствата на тези хора и знам как да говоря с тях. Знам от какво се нуждаят.
При постоянно падащи температури средно 80-120 души се връщат всеки ден. Арисой допълва, че за някои от бягащите коридорът е част от много по-дълъг и обиколен маршрут. Такъв е случаят със 73-годишната Халина Сидорова.
Мама почина на 9-ти миналия месец. Казах й: Мамо, когато ти умреш, ще остана тук девет дни, ще дойда да се сбогувам с теб на гроба ти и след това ще се върна у дома.
Цивилните в окупираните територии са изправени пред задържане по незначителни причини, като например говорене на украински или поради фактори извън техния контрол, като например младост. Хиляди са държани без обвинения в руски затвори и в районите на окупираните територии. Украинското правителство изчислява броя на задържаните цивилни на около 10 000.