Европа

Румен Радев: Притеснява ме, че парламент с ниско обществено доверие посяга към Конституцията (Обновена)

От Euronews България Euronews България

Междусистемната газова връзка България-Сърбия променя енергийната карта на Европа и дава гаранция за диверсификация и сигурност на енергийните доставки не само за нашите две страни, но и за целия регион на Югоизточна Европа. Това заяви президентът Румен Радев по време на откриването в Ниш на междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS). В събитието участваха президентът на Република Сърбия Александър Вучич и президентът на Република Азербайджан Илхам Алиев.

Българският държавен глава посочи, че ускорената реализация на газовата връзка България-Сърбия доказва, че държавите от региона имат сериозен принос и участие за постигането на амбициозните европейски цели за диверсификация и повишаване на сигурността на доставките. Интерконекторът България-Събия е определен от Европейската комисия за проект от общ интерес за Европейския сьюз, подчерта Румен Радев.

"Газопроводът с България ще диверсифицира източниците на газоснабдяване за Сърбия, и ще засили националната сигурност на страната. Ще можем да купуваме газ и на свободния пазар", каза от своя страна Вучич.

Президентът на Азербайджан благодари на "своя скъп приятел" Вучич за поканата му да посети страната, и припомни, "за стратегическото партньорство на двете държави, които бързо развиват отношенията си".

Интерконекторът е с капацитет 1 милиард и 800 милиона кубически метра синьо гориво годишно. Чрез него България получава достъп до източници на природен газ в Централна Европа по нов маршрут. Тръбата позволява доставки за Сърбия от терминалите за втечнено синьо гориво в Гърция и Турция и достъп до Южния газов коридор. По газопровода ще може да се пренася газ и в двете посоки – от България към Сърбия и обратно.

Българо-сръбската газова връзка е с дължина 170 километра. 62 километра от тях са на българска територия. Интерконекторът започва от Нови Искър край София и продължава до Ниш в Сърбия. Газовата връзка е един от основните проекти за подобряване на енергийната свързаност в Югоизточна Европа и за диверсификация на доставките на природен газ. През февруари тази година бе даден старт на строителството на газовата връзка на българска територия и определиха изграждането ѝ като важна стъпка за развитието на региона.

Относно промените в Конституцията, Радев коментира: Мен ме притеснява, че парламент с рекордно ниско гражданско представителство и още по-ниско гражданско доверие изобщо посяга към Конституцията. "Това не е нормално. И мисля, че парламентът има критично важни въпроси, в които трябва да се съсредоточи. И не трябва да оставя впечатление, че основният закон в държавата се ползва като прикритие и оправдание за необходимостта от съществуване на тази коалиция", добави Радев.

В такъв парламент не мога да внеса предложение за Конституция, допълни президентът. Рекордно ниско гражданско представителство и още по-ниско обществено доверие - няма как да участвам със свои предложения. Относно възможността за налагане на вето на Бюджет 2024, Радев коментира, че има "уверението, че държавата няма да бъде продадена към този момент".

Има вероятност България да стане част от т.нар. въздушен Шенген, това е стъпка напред, но трябва да сме много внимателни, за да не останем с етикет "Ето, България вече е в Шенген". Не, за нас е критично важно да се отворят сухопътните граници. Условията, които вътрешният министър на Австрия поставя, са трудно приемливи за България, допълни Радев.