АвтоФест

Авто Фест, 08.12.2023: Тестваме SUV купета - обновените BMW X5 и X6 и Mercedes GLC Coupe 300e

От Георги Колев Георги Колев Редактор
Global_And
Ангел Харизанов Ангел Харизанов Водещ
Global_And
Атанас Марков Атанас Марков Водещ

BMW X5 и X6

 

Х моделите на BMW, начело с Х5 и Х6 традиционно са най-търсени у нас. Поради спецификата на пазара, а и състоянието на пътищата, това са най-желаните автомобили от родния фен на баварците, а за година компанията успя да обнови всичките си модели. Вече ви представихме новото поколение на най-малкия Х1 във вариант с ДВГ и напълно електрически, също Х3 и Х4, топ спортистът плъг-ин хибрид ХМ, дело на отдела М, и оголемия Х7.

Обновлението засегна и Х5 и Х6, тестваме ги заедно с цялата гама Х на BMW.

Дизайнът на двата модела, които споделят обща платформа и техника, е доста променен за фейслифт на BMW. Свикнали сме да виждаме само рафиниране на някои линии, но тук дизайнерите са успели да модернизират формите и дори да станат по-красиви, което естествено е нашето мнение и е субективно.

Бъбрековиднатата решетка е изцяло нова, фаровете са станали по-тесни. Тестовите коли са с опционналните матрични LED фарове и предлагат незаслепяващ асистент за дългите светлини. За пръв път в BMW X5 има опция за подсветка на решетката, която се нарича BMW Iconic Glow, предлагана и в Х6. Дали ви харесва или не няма значение, но тази екстра със сигурност ще е хит в някои пазари. А и прави автомобилите доста отличими в нощния трафик.

Х5 има вертикални въздушни отбори за отвеждане на струята, долен ъздухозаборник с декоративна перлено хромирана лайсна, както и триъгълни отвори отвън. Задните светлини се отличават с особено ярки контури и скулптурни светлинни елементи на габаритните и спирачните светлини.

Х6 отпред е сходен с Х5, бъбрековидната решетка е осмоъгълна, има много черни повърхности и триизмерно моделирана предна броня. Праговете са дело на М отдела, задната броня има потъмнен елемент, ауспуховите накрайници на изпускателната система са трапецовидни.

Х5 се предлага с дизелов 3,0-литров мотор с 298 к.с. и мека хибридна технология, която е налична във всички мотори. Базов бензин е 3,0 литра с 380 к.с., плъг-ин версията 50e е с 490 к.с., а топ версията M60i е с V8 и 530 к.с. Разбира се, има и М версия със 625 к.с. и само варианти Competition. При Х6 разполагате със същите опции без плъг-ин хибрид. 8-степенната кутия Steptronic Sport е подобрена, има лостове за превключване на волана. 48-волтовата технология за мек хибрид добавя 12 к.с. и въртящ момент от 200 Нм. Така електромоторът подпомага двигателя с вътрешно горене за по-нежно, по-динамично и в същото време по-ефективно шофиране.

В интериора на двата модела също има големи промени. Основен акцент е новият извит дисплей и актуалното  поколение BMW Operating System 8. Екранът се състои от 12,3-инчов информационен дисплей зад волана и контролен дисплей с диагонал 14,9 инча под обща стъклена повърхност. Можете да го управлявате с пръсти, гласово или с роторен бутон, който предпочитаме ние, защото е най-лесен за използване по неравни пътища.

В обновените версии има нов пакет с подгряване на повърхностите и поставки за напитки с подгряване и охлаждане. Панорамният стъклен покрив вече е с LED осветление, за да бъде в синхрон с новите режими, които залагат на визуален комфорт, масаж и успокояващо усещане. Озвучителна система остава Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound.

Като поведение няма радикални промени, Х5 и Х6 остават едни от най-добрите за каране и рафинирани като шаси модели на пазара. Разполагате с перфектно балансирано шаси, много добра обратна връзка от волана, въпреки високия център на тежестта и тежката каросерия можете да карате доста бързо, контролът е интуитивен. Окачването е серийно адаптивно, имате три режима на управление – комфортен, спортен и екологичен. При топ моделите има опция за адаптивно М окачване, както пакет xOffroad и въздушно окачване на двете оси. Можете да поръчате М Спортен диференциал и Активна стабилизация срещу наклоняване. Серийно колата излиза на 19-инчови алуминиеви джанти, а опциите стигат до 22 инча.

Топ версията, разбира се, е Х6, BMW вече предлага само Competition с 625 к.с. Дизайнът е с много М елементи, които го правят лесно разпознаваем от стандартните модели, новост тук е използването на мека хибридна технология с 48 волта, която добавя 12 к.с. и 200 Нм. Електромоторът е монтиран в корпусът на осемстепенната трансмисия M Steptronic и работи и като стартер/генератор на коляновия вал. Батерията се зарежда от спиране, което тук обиковено е доста интензивно. Печелите повече моментна тяга при ускорение, допълнително към доказания вече 4,4 литров V8. Максималният въртящ момент е 750 Нм и на разположение между 1800 и 5800 об/мин. Няма замисляне и турбо дупка на педала на газта, изстрелвате се бързо, особено ако сте на спортните режими. На тях шасито става още по-твърдо, имате опция за отделна настройка на елементи като волан, предавателна кутия, мотор, шаси и звук от ауспусите.

4х4 задвижването е настроено с фокус на задните гуми, както и очаквате. Времето за ускорение на BMW X6 M Competition от 0 до 100 км/ч е за 3,9 секунди, което не е световен рекорд, но спокойно можете да оставите зад гърба приятелите си с по-скъпия ХМ, който се справя за 4,3 сек, поради по-високата си маса. Във фейслифта са направени допълнителни настройки на M xDrive задвижването и Активния M диференциал, кутията с Drivelogic е нова. Всичко това осигурява перфектно оръжие за атака на завои извън града. Също така на режим 4х4 спорт системата ви допуска контролиран дрифт. Естествено при изключване на системата за сигурност всичко става още по-забавно. А когато се налага да спрете, има нова спирачна система, която е по-мощна.

 

Mercedes-Benz GLC Coupe 300e

 

Трън в очите за сектата на електромобилистите, но необходимият мост между ДВГ-то и електрическата мобилност за разумните хора. Колкото и полярни да са мненията за Plug-in хибридите на ниво дървен философ, автомобилните производители продължават да ги развиват, което означава, че виждат смисъл в тях и се търсят.

Новият GLC Coupe на Mercedes-Benz в модификация 300е пък достига нови върхове в тази сфера. С огромната си батерия от 31.2 кВтч, той все едно е сложил една Dacia Spring в багажника си. Той има мощност от 313 к.с. и чист електрически пробег между 104 и 120 км.

Задният кормилен мост е основната иновация при новото GLC. Ъгълът му на завой е доста по-скромен от изумителните 10 градуса при S-Class - едва с 4.5 градуса задните колела се отклоняват от правата посока, но това е достатъчно да се намали радиусът на завой с 90 см до типичните за малки градски коли 10.9 м.

А като стана дума за режими на шофиране, стандартно GLC разполага с режим за офроуд и асистент за спускане по наклон. Серийният за българския пазар офроуд екран, който прави предния капак „прозрачен“, подобно на Land Rover, подпомага шофирането по скалисти и пресечени терени.

Hoвият дизaйн мoжe дa ce пoxвaли c впечатляващия аеродинамичен коефициент от 0,27, ĸoeтo e пoдoбpeниe в cpaвнeниe c 0,30 нa пpeдшecтвeниĸa му. B cъщoтo вpeмe дългият 4763 мм aвтoмoбил e c 31 мм пo-дълъг oт мoдeлa, ĸoйтo зaмeня. При стандартните версии обeмът нa бaгaжниĸa е 545 л, но пpи плъгин xибpиднитe мoдeли той е едва 390 л заради голямата батерия.

Всъщност не знам дали GLC Coupe не е най-впечатляващ отвътре. Салонът е изключително качествено изпълнен, с великолепни материали и цветови комбинации, и оставя усещането за солидна сглобка. Виртуалният приборен панел на централната конзола е с 12,3-инчов екран, като е комбиниран с 11,9-инчов, разположен зад волана. Срещу допълнително заплащане се предлага „комфортен“ пакет Energizing Plus, който включва различни програми за релаксация, многоконтурни седалки, двустепенна система за пречистване на въздуха, както и вграден аромат. Панорамният покрив на крос-купето е с шест сантиметра по-дълъг от този на конвенционалния кросоувър.

Цената на новото GLC Coupe започва от 121 500 лв. с ДДС за версията с двулитров бензин, а plug-in хибридът, който ви представихме започва от 147 300 лв. с ДДС.