Авто Фест, 01.12.2023: Тестваме най-заредените модели на Opel - Astra и Grandlend GSe
Откакто Opel мина под шапката на Stelantis, започнаха много активно да си припомнят собствената си история. Сякаш да докажат на света, че брандът все още съществува и не е просто едно преоблечено Peugeot. А в историята им има немалко славни моменти, които си струва да бъдат припомняни. Легендарните буквички GSi, които у нас масово неправилно произнасяме като Джи Си Ай, все още са като мокър сън за любителите на спортните автомобили, които са били родени през 80-теи 90-те години на миналия век.
През 2024 Opel чества 125 години от създаването си. За този период компанията създаде знакови спортни версии, придобили култ сред феновете. Подобен екземпляр е Opel Astra GSi от поколение F с 2,0-литров 16V бензинов мотор със 150 к.с. Роди се в зората на демокрацията в България и бе един от най-желаните хотхечове.
30 години по-късно на сцената идва Opel Astra GSe, който е плъг-ин хибрид, в крак с времето. Целта му е освен да създава емоция и страсти, да бъде и екологичен. Възможно ли е въобще това?
Тестовата ни кола е хечбек, предлага се също и комби Sports Tourer. Дизайнът е изчистен и строг както останалите модели от гамата. Основен акцент отпред е предната решетка Opel Vizor, която е вдъхновена от Manta. Фаровете са правоъгълни, джантите вдъхновени от изцяло електрическа концепция Manta GSe. Използват най-новата система в гамата за интелигентни пикселови снопове със 168 светлодиода, осветявайки по-точно пред вас, без да заслепяват останалите.
Логото GSe вече означава Grand Sport electric, докато в миналото същите букви обозначаваха Grand Sport Einspritzung или инжекцион. Версията се предлагаше в Opel Commodore и Monza, също култови модели на компанията, които все още чакат своя духовен наследник.
При Astra за пръв път в 30-годишната история на модела, пък и отпреди това с Kadett, има изцяло електрическа версия, но тестовата версия плъг-ин хибрид е от първата вълна електрификация на хотхечовете, която ще завърши след между 5 и 7 години и води към напълно електрически модели. Вероятно и това е последната хотхеч Astra, която можете да купите с ДВГ. Подходяща е за тези, които все още не вярват напълно на електрическата мобилност и не искат да чакат дълго на зарядни станции. И имат притеснения относно пробега и инфраструктурата.
Дължината на Astra е 4374 мм, широчината 1860 мм, колесната база е увеличена с 13 мм до 2675 мм. Двигателят е 1,6 литра, системната мощност 225 к.с. и максимален въртящ момент от 360 Нм. По заводски данни средният разход е 1,1 л/100 км, но при пълна батерия. Ако разчитате само на нея в рамките на между 40 и 70 км според това как настъпвате газта и дали ползвате онборд системите, може да бъдете на нулево ниво на разход на беззин. При нас консумацията на ток е 30 кВтч/100 км. Само бензиновият мотор осигурява 181 к.с. и има турбо, работи заедно с електромотор със 110 к.с. и 320 Нм от 500 до 2500 об/мин. Когато батерията ви свърши, разчитате само на бензиновия агрегат, който трябва да се справя с по-високата маса от 1628 кг и батерията 12,4 кВтч. Обикновено собствениците на плъг-ин хибриди зареждат у дома. При Astra са ви необходими 6 часа, ако ползвате обикновен контакт, ако е усилен с 3,6 кВт ще я напълните за 4 ч, а на публична станция, ако останалите имат търпението да ви чакат, или уолбокс у дома на 7 кВт за 2 часа.
Вариантът GSe има много модификации в окачването, спирачките и кормилното управление като истински хотхеч. Шасито е свалено с 10 мм, не се държи агресивно като OPC, а рафинирано и стабилно в завоите, без да е много твърдо или обратното – меко. Воланът е директен и втвърден на спортен режим, педалът на газта отзивчив, шасито маневрено и стабилно в завоите. Задвижването си остава предно, мощността не пречи на завиването и няма силно дърпане на волана. Настройките на пружините и амортисьорите са за по-стегната возия, която е типична за произведените в Германия коли, но тук има в допълнение технология Koni Frequency Selective Damping за по-прецизен контрол на окачването спрямо високи и ниски честоти. ESP системата също е настроена за по-късна намеса, но ако знаете какво да правите с педала на газта и волана, вероятно въобще ще я изключите.
В салона няма големи разлики спрямо стандартния интериор. Седалките не са Рекаро или спортно корито, а идват със сертификат на германската асоциация за здрави гърбове. Т.е. можете да карате на дълъг път без това да е съпроводено с големи болки в гърба, ако имате проблеми с него. Формите са строги и изчистени, няма множество бутони. Арматурното табло е изцяло дигитално, централният дисплей сензорен. При маневри разполагате с 360-градусова камера.
Интересно също е, че Opel залагат на това, че новата Astra е проектирана, разработена и произведена в централата в Рюселсхайм, разграничавайки проекта от останалите модели от класа на концерна Stellantis като Peugeot 308 и Citoren C4. Същото, разбира те, правят и инженерите на другите брандове, правейки всичко възможно да разграничат колкото може повече един от друг автомобилите на една платформа. Дори да имат общи бутони в салона, Astra е доста по-различен автомобил като дизайн и управление, насочен към феновете на Opel.
Като цяло Astra GSe спечели симпатиите ни, но една тежка сянка ги помрачава - базовата й цена започва от нереалистично звучащите за Opel 92 180 лв. с ДДС.
Това е и целта на другия модел с означение GSe - Opel Grandland. Тук целта е сходна – спорт и повишена мощност с плъг-ин хибрид задвижване, но средствата към нея са различни. Купето е на кросоувър, мощността вече 300 к.с. Автомобилът е 4х4, има специално калибрирано управление, а джантите също са 19-инчови и инспирирани от Manta GSe.
Двигателят отново е 1,6 литра, използват се два електрически мотора, по един на всяка ос. Мощността реално е два пъти повече от Kadett Е, времето за ускорение до 100 км/ч е 6,1 сек, което не е никак лош резултат за семеен и висок автомобил. Интересното е, че доста суперколи през 90-те ускоряваха по-бавно. Максималната скорост тук на хибриден режим е 235 км/ч, което би трябвало да има значение само, ако живеете в Германия. В електрически режим достигате само 135 км/ч, което е стандартно за нашите магистрали. Дори и при тази скорост ще сте една от най-бързите коли, защото знаем, че в България предимно се кара по-бавно, дори в двете ленти.
Извън магистралата Opel Grandland GSe има чудесно настроено шаси, подобно на Astra не много твърдо, но и достатъчно, за да ви държи стабилно в завоите. Окачването отзад е независимо многоточково окачване, има по-твърди пружини и амортисьори с технологията на KONI за постоянен прецизен контрол. Това е най-спортният кросоувър на Opel и напомня за моделите от отдела OPC.
Дизайнът отвън залага като акцент на Opel Vizor, тук има допълнителни подсилващи аеро елементи. Като опция се предлага черен преден капак. Отвътре има удобните седалки със сертификат от немската асоциация за здрави гърбове, предните седалки са с алкантара. Разполагате със система за следене на пътната лента, също така отопление на седалките.
При наличие на енергия в батерията, средният разход е под 2 л/100 км, което е чудесно за кола с 300 к.с. На ток минавате около 40 км в реалния свят, а при приключване на енергията в батерията, пробегът се вдига над 6 л/100 км. Което отново не е лош резултат за 3 мотора в едно купе.