Рекордни нива на въглероден диоксид бяха установени за 2023 г.
До края на 2023г. емисиите на въглероден диоксид от използването на изкопаеми горива и промените в земеползването ще достигнат 40 милиарда тона. Информацията се появи официално в годишния доклад за вредните емисии.
“Основният източник на въглероден диоксид в атмосферата е изгарянето на изкопаеми горива. Изпускаме вредни емисии и заради промените в земеползването, предимно свързани с обезлесяването в тропиците. Въпреки това днес те представляват само около 10% от световните емисии“, казва проф. Пиер Фридлингщайн, автор на доклада.
Според Фридлингщайн, Бразилия, Индонезия и Демократичната република Конго имат най-големия принос към замърсяването.
“Тези три държави представляват около 55% от обезлесяването за последните 10 години. То винаги се използва, за да може да бъдат разширени земеделските площи и да бъде увеличена производителността на държавите в бъдеще”, допълва той.
Според изследователите след около седем години има 50% вероятност да не успеем да се справим със зададената цел от затопляне само с градус и половина до края на 21 век.
Въпреки това само 26 държави по света са намалили емисиите си от изкопаеми горива. Това обаче не е достатъчно, за да се ограничи въздействието им върху околната среда.
“Не постигаме достатъчно големи съкращения на глобалните въглеродни емисии, за да можем да се справим с изменението на климата. Докато те не бъдат сведени до нула, затоплянето ще продължи. Наблюдаваме известен напредък, но в момента той не е достатъчен” , пък казва проф. Корин льо Кере.
Осемнадесетият годишен световен доклад за вредните емисии ще бъде публикуван по време на конференцията на ООН за изменението на климата в Дубай.