Колекционер на вестници: Събирах първи броеве, а сега - последни
Общият брой на вестниците, които притежавам са около 4300. Цяла стая имам като библиотека за тези вестници. По принцип започнах да събирам първите броеве отдавна. Имаше и много еднократния издания по случай годишнини, събития.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria колекционерът на вестници и автор на книгата „“Преглед на печата“ Антонио Станоев.
Бях привърженик на ЦСКА-Септемврийско знаме. Сега изобщо не съм привърженик на нищо. Но 1968 г. се честваше 20 г. от създаването на ЦСКА. Бяха издали вестник - 40 огромни страници за 40 ст. И в този вестник бяха представени не само отбора, но и всички спортове, които се практикуваха в този клуб. Като привърженик си го прибрах и го съхраних. После, ако нещо ми харесваше си го съхранявах. Но всъщност започнах да се занимавам с това след като избухна демокрацията. Тогава всеки издаваше вестници. Трупаха се, трупаха се и така. По-късно вече започнах да се ровя из антикварни книжарници. Всъщност тези са придобити по този начин.
Дали е ценно или не, не знам, но за мен е ценно съхраняването на вестници, защото съм колекционер. През 1870 г. в Браила излиза вестник "Хитър Петър". В една от годините мотото на вестника е било - "Малките се учат на училище, големите от вестника". Тогава вестникът е бил всичко - телевизия, радио и т.н.
В тези вестници има снимки, които ги няма никъде на друго място и това е много ценно. Няма ги в държавен архив, библиотеки, само във вестниците, така че ценността се състои в това.
Не мога да кажа кой е най-ценният ми вестник. Тези, които са на по 150 г. са много по-ценни, но аз събирам и съвременни вестници. Сега напоследък започнах да събирам последни броеве на вестници. Най-ценни обаче са тези, които са най-стари.
Любимият ми вестник е "Гениите". Той е с хумористична насоченост. Имах големи приключения докато го взема. Бях го взел от една антикварна книжарница. Минаха години, докато го взема.
Вижте цялото интервю във видеото.