България и още над 20 държави с декларация за утрояване на ядрената енергия
Капацитетът на произведената ядрена енергия трябва да се утрои до 2050 г. според обща декларация на повече от 20 държави, включително и България. На срещата за климата на ООН президентът Румен Радев коментира, че ядрената енергия дава независимост, автономност и сигурност.
Разбирам притесненията на някои правителства, но като президент на държава с успешен опит, убедено твърдя, че ядрената енергия е безопасна и няма място за страх и притеснения.
Инициативата е на САЩ, а Великобритания, Нидерландия, Унгария и Украйна са сред държавите, които подкрепят идеята. Документът призовава Световната банка да насърчава заемите, свързани с ядрени проекти.
Според френския президент Еманюел Макрон атомната енергия ще помогне за постигането на въглеродна неутралност.
Ако искате да съчетаете нови работни места, стратегическа автономия, суверенитет и ниски въглеродни емисии, няма нищо по-устойчиво и надеждно от ядрената енергия, защото тя не се внася и не замърсява.
Домакинът на срещата - Обединените арабски емирства, обяви нов екологичен проект - Глобален ускорител на декарбонизацията.
„До момента 50 международни и национални компании, представляващи 40% от световното производство на петрол, са се включили. Това е феноменално постижение“, каза президентът на COP28 Султан ал-Джабер.
Докато американският вицепрезидент Камала Харис съобщи, че Вашингтон инвестира още 3 млрд. долара в Зеления климатичен фонд на ООН, който подпомага развиващите се страни.
„За да запазим целта от 1,5 (градус и половина) по Целзий, трябва да имаме амбиция, да ускорим текущата си работа, да увеличим инвестициите и да действаме смело и убедено. Дори предвид предизвикателствата, съм оптимист. С амбиция и смели действия знам, че ще изградим по-чист, здравословен и проспериращ свят за бъдещите поколения“, подчерта вицепрезидентът на САЩ Камала Харис.
Този месец в доклад на журнала Lancet учени предупредиха, че борбата с климатичните промени се проваля, а смъртността, свързана с глобалното затопляне, се увеличава.