Историк: Най-важният урок от Наполеон е да преследваш мечтите си, но не за сметка на хората около теб
„Харесвам тази си книга най-много от всички мои книги. Всъщност при Наполеон интересното е, че голяма част от публичния му имидж е продукт на пропаганда, който и той самият е градил. Поръчва си картини, които да се рисуват по определени начини. Казва какво да се публикува в книгите, във вестниците.“
Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ историкът д-р Александър Стоянов за новата си книга „Наполеон“.
През последните 20-30 години световната историография е направила доста ревизии на живота на Наполеон.
„Той е пълководец, занимава се с това какво излиза във вестниците, разбира от театър, от музика. През 1810 г., когато се събират с другите владетели в Европа, той лично подбира кои точно театрални постановки ще се играят всяка вечер на мястото във Франция, какво точно да е виното, менютата. Едновременно има много добри познания в различните сфери“, коментира историкът.
Със сигурност той е смятал, че е по-умен от всички свои приятели и врагове. Това самочувствие го води до Ватерло.
„То се основава до действителните му постижения, но той се самозабравя в един етап. На края, ако трябва да теглим чертата не успява да изгради около себе си екип от индивидуалисти, когато той не е в най-добрата си форма. Трябва да се научиш, че колкото и да си специален сам по себе си, е важно да имаш екип. Трябва да имаш хора, които да оставяш да се развиват. Най-важният урок от Наполеон е да преследваш мечтите си, но да не е за сметка на хората около теб“, подчерта Стоянов.
Целия разговор вижте във видеото.