Свят

Експерт: Хутите няма как да се намесят в конфликта с Израел без съгласуване с Иран

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

Вътрешният натиск към Нетаняху от страна на близките на отвлечените хора да се случи сделката с примирието с Хамас е изключително огромен. Конкретно кога ще настъпи вече е друг въпрос. Смятам, че размяната на заложници е един етап, без който няма как да се мине.

Това каза пред Euronews Bulgaria експертът по международни отношения Димитър Къцарков.

Преговорите за примирие никога не са приключвали. Основните канали, по които вървят са Катар, Египет и със сериозната намеса на САЩ. Всъщност тази сделка за размяна на заложници е продукт на 6-седмични разговори. Нетаняху добави допълнителен анекс във вторник. Той ясно заяви, че войната не приключва, а примирието е временно и при всеки нови 10 освободени заложници от страна на Хамас, Израел е готов да удължи примирието с още един ден.

Оказа се, че войната срещу Хамас е доста сложна. Тя върна спомени от 80-те години от войната срещу Ливан, където в подобни градски условия се водят партизански войни, които са много сложни за една армия при тези канални системи на Хамас. Газа е най-гъсто населеният регион на Земята и продължаването на тази война предпоставя повечето цивилни жертви. Примирието е дълго чакано, защото тези 5 дни ще осигурят хуманитарен коридор. Притесненията на Тел Авив са, че всяко по-дълго примирие гарантира условия на Хамас да се преорганизира. Израел са твърдо решени войната да не приключва, за тях Хамас са като Ислямска държава и ще се борят до край с тях.

Сянката на Иран много силно си личи в прокситата, които подкрепят по един или друг начин Хамас. Хизбула се намеси много умерено в конфликта. Иранските милиции в Сирия и Ливан постоянно са активни. Хутите в Йемен, които са подкрепяни от Иран, няма как да действат преди това да са го съгласували с Техеран. Сянката на Иран регионализира този конфликт, превръщайки го в една по-голяма заплаха. Разбира се, официалната позиция на Техеран винаги ще е друга, но неслучайно Иран не участва в мирните разговори, докато Катар и други държави в Близкия Изток са по-активни.

Вижте цялото интервю във видеото.