Храна от бъдещето: Може ли култивираното месо да измести традиционното?
Познат аромат се носи в тестовата кухня на Believer Meats, докато главният готвач Андрес Волошин обръща пържещи се лентички пилешко месо, създадено чрез клетъчна биология. През стъклените стени се виждат големите резервоари, в които се отглеждат клетките. Това пиле е произведено от учени, а не от фермери. Повече от 150 компании преследват амбициозна цел: месо, което не изисква отглеждане и убиване на животни, което е достъпно и има вкус и усещане като месото, което ядем сега. Те са част от млада индустрия, която има за цел да използва клетъчната биология, за да намали въздействието върху околната среда на все по-нарастващото търсене.
Култивираното месо е произведено без да се убиват животни, а с помощта на животински клетки. Мисля, че все още имаме проблеми с мащаба на производство. Създаването на такъв тип месо е голяма тема за изследвания и все още е предмет на дискусии. Има някои технически предизвикателства, но според мен сме много, много близо.
Компаниите, произвеждащи така нареченото "култивирано" месо, което е познато и като "лабораторно" месо, се опитват бързо да увеличат производителността си като си партнират с други фирми от целия свят.
Виждам, че култивираното месо ще съществува в бъдеще. След време ще можете да го намерите до традиционното месо в супермаркетите или в магазина за хранителни стоки.
Но широкото разпространение на месото от клетки далеч не е сигурно. Производството на такова месо е скъпо. Съществуват и научни предизвикателства, като например да се научи как да се имитира сложната структура на пържолата. Друга пречка е държавното регулиране. Понастоящем само Сингапур и Съединените щати разрешават продажбата на продукт от този тип.