Политика

ГЕРБ и ДПС си тръгнаха гневни от заседанието за "Лукойл Нефтохим" в МС (Обновена)

От Euronews България Euronews България

Представителите на ГЕРБ напуснаха заседанието на Съвета по сигурността в Министерски съвет, свикано извънредно от премиера Николай Денков. Заседанието бе свикано за обсъждане на рисковете за националната сигурност на България при незабавна отмяна на дерогацията за преработка на руски нефт от рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас".

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова определи като безпредметно участието в съвета, тъй като докладите на службите по темата за предсрочно прекратяване на дерогацията потвърдили опасенията им от последните месеци, а също така се потвърдило, че с "дерогацията се печели на гърба на потребителите".

По думите й от доклад на ДАНС е станало ясно, че още вчера "Лукойл" е имала готовност да премине изцяло на неруски петрол, но след като с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП в енергийна комисия не бе прието предложението за отнемане на дерогацията в тридневен срок, рафинерията се е отказала.

Делян Добрев от своя страна посочи, че от доклада е станало ясно още, че "Лукойл" е продавала и претоварвала на танкери в открито море в определени месеци 50 процента от горивата, като дори не е ясно къде са отивали те.

"Считаме за абсолютно безпредметно нашето оставане, защото всичките ни опасения през всичките тези месеци изразявахме и през вас за пореден път през докладите на службите, се потвърдиха", посочи още Атанасова пред репортери на излизане от сградата на МС.

Малко след това заседанието в МС напусна и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Пред репортери той заяви, че намира срещата за "безполезна". "Загуба на време за нас, ще продължи да се пълни престъпния руски режим с пари", каза Пеевски.

Той обяви, че ще подаде сигнал в прокуратурата и ДАНС срещу Агенция "Митници". Според него има данни, че митниците са заобикаляли руските санкции. "Чудовищна далавера! По-чудовищна дори от разследването на "Политико", допълни той. 

По думите му на заседанието не е чул мотиви в полза на запазване на дерогацията.

От "Продължаваме промяната" са продължили да отстояват позицията си дерогацията да се запази до март.  "Видя се, че ще има гласуване в парламента", каза Пеевски и обяви, че "новата коалиция ще се роди от "Възраждане", БСП и ПП".

"Това е ясното от днес. Коалицията Путин е факт, ще видиме как ще бъдат гласовете и дали реално от Москва се командва българския парламент и българското правителство", заяви Пеевски.

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков коментира след края на заседанието, че оптималният срок е септември, но минималният е 1 март. Всичко преди това носи риск според министрите, службите и представителя на държавата в "Лукойл" за повишаване на цените и нарушаване на доставките".