Доминика създава защитена зона за кашалоти
За първи път в света карибският остров Доминика създава защитена морска зона за величествения, но застрашен кашалот. Китовете се събират край западната част на острова, като използват девствените сини води за кърмене и хранене. Близо 800 квадратни километра ще бъдат превърнати в резерват с двойна цел - защита на китовете и борба с изменението на климата.
Доминика ще запази и възстанови числеността на популацията на кашалотите, които са критично застрашени. Колкото повече са китовете, толкова повече въглероден двуокис се улавя и по този начин Доминика ще стане устойчива на климатичните промени. Страната ще има възможност да развие една от най-добре управляваните и регулирани операции за наблюдение на китове в света. Ако бъде правилно оценена, би могла да се изплати, така че резерватът да се изплати сам, въз основа на собствените си приходи.
Смята се, че във водите около Доминика живеят по-малко от 500 кашалота, а за разлика от кашалотите в други части на света, тези в източната част на Карибско море не пътуват много надалеч.
Правителството на Доминика вярва, че кашалотите, които са тук от преди хората, също са граждани на страната. Тези китове прекарват по-голямата част от годината в открито море . Така че те се грижат за някои от своите граждани по начин, по който малко държави са го правили преди.
Във водите около Доминика и на други места кашалотите са били удряни от кораби, заплитани в риболовни уреди и засегнати от земеделски оттоци, което се отразява на оцеляването им. Преди появата на китоловците около 2 милиона кашалота са обитавали дълбините на океаните, преди да бъдат изловени заради маслото, използвано за палене на лампи и смазване на машини. Правителството на Доминика заяви, че резерватът ще позволи устойчив занаятчийски риболов и ще очертае международна корабоплавателна линия, за да се избегне смъртта на повече кашалоти.
След като резерватът бъде създаден, министър-председателят на Доминика заяви, че неговата администрация ще назначи служител и наблюдатели, които да гарантират, че зоната се спазва и че се прилагат правилата за китоловен туризъм. Този ход беше оценен високо от учените и природозащитниците.