Икономист: Трудно ще се докаже дали „Лукойл“ нарушава санкциите
„Проблемите с налагането и прилагането на икономически санкции не са нещо ново за света. Такива дебати имаше още, когато започнаха първите пакети за санкции през 2014г., че част от тях могат да бъдат заобиколени. Рано или късно винаги стигаме до въпроса за приложението на тези санкции, просто защото компаниите винаги се опитват да намерят вратичка, така че да заобиколят ограниченията. Не е стигнато до някакво крайно решение. Не сме изненадани. Рано или късно винаги се стига до тази ситуация.“
Това коментира в студиото на „Добро утро, Европа“ главният икономист в Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.
Не само тук, но и в другите пакети от санкции са намерени някакви вратички. Един от по-известните примери беше плащането в рубли за руски газ.
„Много е трудно да се каже категорично дали санкциите са нарушени или не. Един от коментаторите дефинираше санкциите като швейцарско сирене, защото са пълни с дупки“, посочи Стайков.
Според него доказването на подобни злоупотреби е много трудно, просто защото ситуацията не е черно-бяла.
„Едната страна смята, че не е проблем, другата, че е проблем. Въпросът е къде е истината. Прилагането на санкциите не падат само върху страната вносител, но и върху страната производител“, отбеляза икономистът.
Ако ние изнасяме за страна от ЕС, а нямаме право, отговорността попада и върху техните митнически служби, защото отговорността е споделена.
„Какво последва, когато различни компании в ЕС решиха да плащат в рубли за руския газ? Нямаше никакво последствие. Това означава, че отношението към този казус на Комисията също няма да е различно. И тогава си задаваме въпроса какъв е смисълът от тези санкции, защото едни страни ги спазват и понасят последствия, а други не ги спазват. Ако санкцията беше забраняваме какъвто и да е внос от Русия, то тогава може да се търси първоизточникът“, смята икономистът.
„Отпадането на нещо от днес за утре винаги е проблем, защото създава шокове. Крайната дата за влизане в сила на тази мярка по дерогацията беше декември миналата година, тоест досега имаше време да се осигурят различни от руските доставки на петрол за рафинерията в Бургас, но виждаме, че и тази както и миналата година компанията „Лукойл“ разчита само на руски петрол“, коментира Стайков дерогацията за преработка и износ на руски петрол
„Трябва да е ясно, че до средата на следващата година няма да има промяна в цените на тока за битовите потребители. В следващите 6 месеца няма да има промени. Те започват след това и то доста плавно. Запазват се регулираните цени, които няма да се определят от КЕВР, а от правителството и разликата между тези цени и крайните цени, на които купуват ЕРП-тата, предстои да видим как ще се компенсира, когато е необходимо. Този механизъм ще продължи до края на 2025г. И тогава вече ще има някаква промяна. Дотогава трябва да се измислят механизмите за субсидиране на енергийно бедни и т.н.“, каза икономистът.
Целия разговор вижте във видеото.