Започна 32-ата антарктическа експедиция с кораба "Св. Св. Кирил и Методий"

Korab Antarktida BGNES Научно-изследователският кораб Св. Св. Кирил и Методий на пристанище Варна. Снимка: БГНЕС Архив

Военният научноизследвателски кораб „Св.Св. Кирил и Методий“ (НИК 421) ще отплава днес от Варна за българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън на Антарктида. Тържествената церемония по изпращането бе в 13:30 ч. на Морска гара, съобщиха от Висшето военноморско училище (ВВМУ).

Корабът “Св. св. Кирил и Методий” е собственост на консорциум, чиито членове са Висшето военноморско училище, Софийският университет “Св. Климент Охридски” и Българският антарктически институт.


Сред 34-членния екипаж има и двама цивилни – капитан и офицер далечно плаване от запаса, които ще помагат при по-сложни навигационни условия. Съставът е по-голям от предишния път заради тежкия товар и неговата логистика.

DANAILOV Капитан II ранг Николай Данаилов на борда на научно-изследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ . Снимка: Euronews Bulgaria

За капитан II ранг Николай Данаилов това ще е втора експедиция до базата ни на Антарктида, която той води. Разстоянието от близо 35 000 км се очаква да бъде изминато за 45-50 дни и екипажът да пристигне на ледения континент около Коледа. Връщането е планирано за 10-11 февруари и ако всичко е наред, ще бъдат посрещнати около 1 април догодина.

Основната задача на кораба за това плаване ще бъде да пренесе конструкцията на новата модерна лаборатория за българските антарктици, каза за БТА началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров. Освен това благодарение на НИК 421 те ще имат възможност да правят проучвания не само на о. Ливингстън, но и на остров Смит, който също е част от архипелага на Южните Шетландски острови. Той е много стръмен и слабо изучаван.

Тази година корабът „Св. Св. Кирил и Методий“ ще има влизане в нови пристанища – едно бразилско и две аржентински. Всички съседни на Ливингстън острови ще бъдат посетени от експедицията, каза още Медникаров.

В определени етапи от пътуването на борда ще се качат 24 курсанти с ръководители, а целта е те да практикуват бъдещата си професия. Очаква се при това плаване корабът да спре за пръв път в най-южния град на планетата – Ушуая, на Огнена земя. По обратния път на кораба към България е предвидено и посещение в град Комодоро Ривадавия, Аржентина.