Задължителни ПОС терминали в заведенията
В заведенията да има задължително ПОС терминали.
Това предвиждат промените в данъчните закони, гласувани от правителството.
Мярката цели да осветли приходите на част от ресторантьорите и хотелиерите. В пакета от промени се запазва нулевата ставка върху хляба и брашното, както и изсветляването на приходите на събирачите на диворастящи гъби и трюфели.
Промените в данъчните закони бяха публикувани за обществено обсъждане през септември. Те вече са готови за да бъдат гласувани от парламента, който ще трябва да приеме и бюджета преди края на годината.
Василев коментира критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че пакетът от данъчни закони е неизвестен на неговата политическа формация с думите, че пакетът от данъчни закони беше публикуван в края на септември и 1 месец е стоял на обществено обсъждане. Той подчерта, че редица организации, работодателски и синдикални, и браншови организации са подали заявление какво да се промени, как да бъде променено, така че да съответства на целите, които са заложени.
"Нулевата ставка за хляба и брашното, както беше прието м.г., важи до средата на 2024 г. Това си остава, няма промени. Що се отнася до ставката на ресторантьори и хотелиери – получихме доста предложения от техните организации, с това да се въведат пост терминали задължително във всички заведения 2, 3, 4, 5 звезди, само най-малките да бъдат освободени", обясни финансовият министър. Той уточни и че задължително се плащат заплатите в 2, 3, 4 и 5 звезди по банков път.
Василев уточни, че ако всичко това бъде прието, тогава 9% може да остане като временна мярка, тъй като хазната ще събере повече средства по този начин, отколкото през увеличение на ДДС. "Ако не бъде прието, поддържаме 20% ДДС, т.е. там изборът е на парламента – дали да приеме пакета от известяване, или да приеме 20%", обясни още финансовият министър. Той добави и че всички заведения, които са под 100 хил. лв. минават на патентен данък, т.е. техните приходи от данък печалба ще отиват директно в общините.
Министърът на финансите каза, че са заложени в Бюджета за 2024 г. 3% инфлация и 4,8% инфлация, 3,2 реален ръст на БВП. Догодина се очаква БВП от 205 млрд. лв. Финалните параметри на бюджета зависят и от данъчните закони, след като те минат на първо четене в комисия, бюджетът ще бъде публикуван за обсъждане.
Според Василев най-важното нещо, което се случи на тези местни избори е, че хората са успели да изберат кметове, които да работят за подобряването на техния град. "В различни градове, това са представители на различни политически сили. "Продължаваме промяната" на балотажа спечели в няколко ключови града – в София, Варна, Благоевград, Пазарджик", посочи той и допълни, че това показва, че една голяма част от българските градове са предпочели да променят досегашния си модел на управление.
Василев коментира и днешното изказване на държавния глава. "Радев не е в час с политическите процеси в страната. Последните няколко седмици имаше доста голямо напрежение между партиите. Всяка партия се бори за нейния електорат и начин, по който вижда движението на страната. Единственото общото, което видяхме, е, че гледаме да имаме една нормална европейска държава България, а не да гледаме на изток към Москва", заключи той.