Еврокомисията: Въпреки войната в Близкия Изток, фокусът ни продължава да бъде помощта за Украйна
Държавните и правителствените ръководители на ЕС потвърдиха подкрепата си за Украйна в защитата ѝ срещу руската инвазия, дори в условията на нова война - тази между Израел и Хамас. На втория ден от Европейския съвет в Брюксел лидерите на 27-те държави изпратиха ясно и единно послание.
Дебатът беше много ясен. Въпреки геополитическото напрежение в Близкия изток, нашето внимание продължава да бъде насочено към подкрепа на Украйна.
Но някои разногласия остават. Комисията иска допълнителни 50 млрд. евро в бюджета на съюза за финансиране на подкрепата за Киев. Някои страни обаче изглежда не са съгласни с това. Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо нарече Украйна "една от най-корумпираните страни в света и поиска гаранции, за да се избегне цитирам злоупотреба с европейски пари. А Унгария продължава да блокира нова военна помощ, вероятно надявайки се да освободи средства от националния си план за възстановяване и устойчивост.
Не можете да кажете: ако вие искате пари за Украйна, ние искаме пари за нас. Не трябва да бъдем заложници на Орбан и съм убеден, че ще намерим положително решение.
Относно актуализацията на многогодишния бюджет на Съюза европейските правителства поставиха краен срок. Те искат да постигнат споразумение до края на годината, въпреки че няма да е лесно да се удовлетворят всички национални искания. Освен тези, които открито се противопоставят, има и такива, като Италия или Гърция, които са съгласни да допринесат повече за подпомагане на Украйна, но само при условие, че увеличението на бюджета покрие и други аспекти, като например управлението на миграцията или конкурентоспособността на европейските компании.
Изразих позицията ни абсолютно ясно: Гърция няма да приеме решение, което включва само Украйна и нищо друго. Предложението на комисията е напълно разумно. Нуждаем се от повече пари за бежанците и за управлението на проблема. Като страна на външната граница на Европа ние осъзнаваме това много добре.
По отношение на ситуацията в Близкия изток обаче бе постигнат пълен консенсус. ЕС отново осъди атаките на Хамас, но също така призовава за паузи и хуманитарни коридори за ивицата Газа, както и за мирна конференция за трайно решение.