ЕС инвестира средства в страни от Азия и Африка, конкурирайки се с Китай
Страните от глобалния Юг се нуждаят от милиарди евро инвестиции в инфраструктура и ЕС изглежда готов да задоволи тази потребност. Както и да се снабди със суровини и чиста енергия. Това е смисълът на проведената в Брюксел среща по стартиралата преди две години програма "Глобален портал" с общ бюджет от 300 милиарда евро. Пари, които ще се предлагат при условия, приемливи за страните, получаващи инвестициите.
"Глобален портал" дава на страните избор, и то по-добър избор. За много страни по света инвестиционните възможности са не само ограничени, но и идващи с много дребен шрифт и на много висока цена. Понякога средата е тази, която плаща цената. Понякога работниците са лишавани от правата си. Внася се работна ръка от чужбина. А понякога националният суверенитет е компрометиран.
Но средствата, отпуснати от ЕС: 300 милиарда до 2027 г, включително 135 милиарда, генерирани от частния сектор, са около една трета от 1 трилион долара, инвестирани през последните 10 години от Китай в инициативата "Един пояс, един път".
В Брюксел бяха подписани няколко инвестиционни споразумения с африкански и азиатски страни. Бангладеш например ще получи 45 милиона евро грантове и 350 милиона евро заеми от Европейската инвестиционна банка. Южноазиатската страна обаче ще продължи за участва в китайската инициатива и още оценява отделно всяка инвестиция.
За нашето развитие, когато идва инвестиция, ние винаги преценяваме всеки проект или получена помощ. Взимаме заеми и след това ги връщаме с лихвите. Ще опитаме всичко, което ще бъде от полза за нашата страна.
Цифрови технологии, енергетика и климат, транспорт, здравеопазване и образование са петте приоритетни сектора на "Глобален портал". Програмата ще служи и за осигуряване на европейски достъп до критични суровини, необходими за екологичния преход.
Критици твърдят, че "Глобален портал" трябва да се развие широкомащабно, за да може ЕС да има повече геополитическо влияние в света. Реалността е, че 18 държави-членки на Съюза са се включили в китайската инициатива. В много големи компании в ЕС също има вложени китайски инвестиции.
Изабел Маркес да Силва – Euronews