Русия ни изпраща духовник с по-нисък сан за Руската църква
Двайсет дни след експулсирането на архимандрит Васиан от България поради подозрения в шпионаж, Руската православна църква назначи нов предстоятел за храм "Св. Николай Чудотворец". Това е протойерей Владимир Тишчук. Бъдещият предстоятел в Руското подворие идва от Виена, където е бил клирик на Виенско-австрийската епархия, съобщиха от Руската патриаршия.
Протоколът изисква при пристигането си в България протейерей Владимир Тишчук да се срещне с българския патриарх Неофит. В опознавателен разговор новият предстоятел трябва да се представи пред висшия български духовник и да покаже акредитивните си писма – досущ като в дипломацията.
Това са документи, разказващи за църковния път на свещеника, които са подпечатани от руския патриарх Кирил. След срещата с Неофит новият предстоятел се заема с предстоятелските си задачи. Тогава се очаква и развитие по темата около затворения храм "Св. Николай Чудотворец".
На този етап няма особено конкретна информация за личността на Владимир Тишчук. Не се знае включително дали той вече е у нас, или пристигането му предстои. По неофициална информация на Euronews Bulgaria той все още не е тук, но не бе посочена дата, на която се очаква.
Руското подворие у нас ще бъде оглавено от досегашния клирик на Руската църква във Виена Владимир Тишчук. Неговата църковна титла – протейерей, е част от бялото духовенство. Досегашният руски предстоятел у нас Васиам е архимандрит. Неговата титла спада към по-висшето монашеско духовенство.
На заседание Светият синод на Руската православна църква е взел решение и за други размествания на своите духовни представители по света. Експулсираният от страната ни архимандрит Васиан е получил благодарности за положените него усилия в България. Той ще запази качеството си на предстоятел, но в друга страна. Васиан заминава за Израел, където ще представлява Руската православна църква в столицата Йерусалим. Там заподозреният за шпионаж у нас ще замени архимандрит Александър.
Александър пък е с богат дипломатическо-църковен опит. Десет години след като постъпва в Московската семинария през 1978 г, той става предстоятел във френския град Ванв. Изпълнява същата религиозна длъжност и в столицата на Ливан - Бейрут. През 2013 г става част от катедралата "св. Николай" в Ница, а от 2016 г до сега е предстоятел в Йерусалим.
Руската църква в София бе затворена на 21-и септември. Въпреки протестите на граждани и въпреки последвалото назначаване на български свещенници от патриарх Неофит, които да служат там, вратите на храма така и не отвориха. Вярващите обаче продължиха да ходят до църквата, като се молеха около фасадата ѝ.
В заседанието си, на което Светият Синод на Русия взе решение да размести предстоятелите си по света, Руската православна църква за пореден път осъди действията на българските служби. Тя ги определи като дискриминационни и груби, а причината за тях - като измислена.
В своето съобщение за експулсирането обаче ДАНС написа, че е събрана информация, според която изгонените свещеници били част от руската хибридна стратегия за геополитическо влияние върху България.
Паралелно с шпионския скандал се разви и друг спор. Собствеността на храм "Св. Николай Чудотворец" обърка родните институции. Руската държава убедено настоя, че храмът е нейна собственост. На това мнение бе и българската Агенция по вписванията, която се позова на нотариален акт. Час след позицията си обаче агенцията бе оборена не от кой да е, а от своя принципал - Министерството на правосъдието. От ведомството написаха, че документите на подопечната им агенция не са достатъчни, за да се потвърди чия е собствеността. Законодателната власт също се намеси. Депутатите Делян Пеевски, Кирил Петков, Бойко Борисов и Ивайло Мирчев подадоха съвместен сигнал до и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Държавното обвинение пък възложи на ДАНС да прави допълнителни проверки по случая.