Свят

Заради кадри с насилие от Газа: ЕК смъмри Илон Мъск, той отговори с "Merci beaucoup"

От Теодор Лазаров Теодор Лазаров Репортер
Musk Sink скрийншот от деня, в който Мъск пое управлението на twitter

Оръжия, изстрели, кръв, отвличания и мъртви тела по ивицата Газа изпълниха социалните мрежи, и най-вече една от тях, след ескалацията на конфликта между Израел и Палестина през уикенда. Хиляди стряскащи кадри - както снимки, така и видеа, бяха качени от различни потребители в платформата "Екс", все още по-известна като Twitter.

Заснетите от очевидци клипове и фотографии светкавично достигнаха до всички точки на света, но най-чувствителните моменти и части от тях бяха обработени - за да бъдат излъчени в ефир или публикувани в новинарските сайтове. За сметка на това суровите материали от мястото на събитието намериха своя дом в "Екс" - собственост на ексцентричния милиардер Илон Мъск.

Смущаващите кадри там са повече от достъпни. Дори и за потребителите, които за пръв път влизат в нея, е много лесно да ги видят, тъй като насилието в Газа е "тренди" и алгоритъмът на платформата сам го предлага. За да открие нецензурираните кадри от Близкия Изток, потребителят трябва да кликне само веднъж - върху функцията explore.

Trends Twitter снимка: Х

Толерантността на Мъск към необузданата свобода на изразяване предизвика реакцията на еврокомисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон. Двамата влязоха в спор на терена на Мъск и размениха реплики в "Екс", в които милиардерът проговори на френски.

Бретон се обърна към милиардера с кратък пост, под който закачи снимка на официално писмо, подписано от него и изпратено до Мъск на 10 октомври. В краткия си текст еврокомисарят обяснява, че ЕК получила е сигнали за разпространение на деизнформация в социалната мрежа, която той нарича X/Twitter.

Имената на замесените в ескалиралия конфликт участници Израел и Хамас са споменати единствено в поста на Бретон. В официалното писмо до Мъск те не са назовани. Там Бретон отправя критики и общи съвети. Еврокомисарят подканва милиардера да вземе мерки и когато получи сигнал за неподходящо съдържание, то да бъде сваляно. А такова в „Екс“ има, пише още Бретон, подчертавайки, че сигнали за леснооткриваемите смущаващи кадри на насилие в социалната мрежа той получил от "компетентни източници".

Два часа след като виртуалното еврокомисарско тропване по масата, милиардерът отговаря. От реакцията му не личи да е особено смутен от забележката на Европейската комисия, която го предупрежава, че може да му наложи и санкции.

Мъск отговаря, че политиката на социалната му мрежа е всичко да е свободно и прозрачно, подмятайки, че, доколкото знае, Европейският съюз подкрепя този подход. След това милиардерът приканва висшия европейски чиновник да състави списък със смущаващите публикации, за да може го види обществото. Отговорът на Мъск завършва с формалните благодарности, в които обаче се долавя по-различен тон от формалния:

"Merci beaucoup", пише Мъск, сменяйки езика с френски - родния на Тиери Бретон.

"Видяно, благодаря", отговаря Бретон отново на френски, след което продължава на английски.

Еврокомисарят отбелязва, че Мъск е добре запознат със сигналите за разпостранение на дезинформация и възхваляване на насилието. И добавя, че от милиардера си зависи да покаже, че не говори празни приказки. Европейската комисия пък била готова да му съдейства. Бретон поставя и срокове:

"Призовавам ви да гарантирате своевременна, точна и всеобхватна реакция на това искане в следващите 24 часа“, след което добавя, че в противен случай могат да бъдат наложени глоби.

Основният туит на Бретон и отговорът на Мъск получават сходен брой реакции от потребителите на "Екс". Постът на Бретон води с около хиляда при коментарите и репостовете. За сметка на това отговорът на милиардера е получил шест хиляди харесвания повече.

Наред с кадрите на убийства и кръв, в социалната мрежа се разпространява активно и реч на омразата, отбелязва изданието "Политико". Тя се изразява в също толкова леснооткриваеми публикации, които съдържат радикални призиви в подкрепа и на двете страни, воюващи в Газа. Те са съпроводени и от редица хаштагове, които служат като допълнителни агресивни лозунги. Туитовете от Газа нарушават собствените правила на социалната мрежа на Илон Мъск, твърдят от "Политико" като цитират част от правилника: "В "Екс" няма място за агресивни и омразни субекти".

Съдържанието в социалната мрежа не за пръв път противопоставя Европейската комисия и Илън Мъск. Милиардерът пое контрола на Twitter през пролетта на 2022-а – година, след като социалната мрежа свали профила на Донал Тръмп заради призиви покрай събитията в Капитолия. След като пое платформата, Мъск се закани "да отключи свободата на словото".

"Свободата на словото е основата на работещата демокрация, а Twitter е дигиталният градски площад, където се дебатират въпроси, жизненоважни за човечеството. Twitter има огромен потенциал и нямам търпение да работя с компанията и с общността на потребителите му, за да го отключим", написа Мъск покрай придобиването на платформата.

Много скоро след това Европейската комисия реагира.

"Бих искала да обясня на г-н Мъск нашата философия. Ние сме защитници на свободата на словото, затова разработихме Кодекса за поведение, но тази свобода има своите граници",заяви тогава заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова.