Нуждаем се от политици, които да бъдат на висотата на българските държавници преди 115 г.
В деня когато отбелязваме 115-ата си годишнина като независима държава – постижима ли е независимостта днес и каква е нейната цена? Разговаряме за изводите от този исторически за България ден със социолога Елена Дариева и историка от Института за исторически изследвания към БАН д-р Теодор Борисов.
„Нашето поведение от Освобождението нататък е като на независима държава, но в чисто дипломатически план ние нямаме право да водим самостоятелна външна политика, трябва да се отчитаме пред Османската империя. Това е един акт, обвързан с международната политика. Освен от режима на младотурците в Османската империя, ние се възползваме и от един конюнктурните конфликти на международната сцена по това време“, коментира д-р Борисов.
„Когато се обединим и постигнем единение в целите, това винаги е в плюс. Искам да призова на днешния ден българите не само да гледат фактите, а да ги проверяват. Да се обърнат към историческите извори, които са изключително богати“, каза Дариева.
По думите ѝ днешният ден е най-подходящият повод българите да отворят и да прочетат манифеста, с който се обявява Независимостта на България и да се замислят върху думите на княз Фердинанд I:
Винаги миролюбив, днес моят народ се стреми към културен и икономически напредък.
„Фрагментацията на българското общество предполага, че българското общество днес има реална нужда от политици, които да бъдат на висотата на онези български държавници, които са успявали да намерят и изразят адекватно волята на народа“, каза още Дариева.
Целия разговор вижте във видеото.