Общество

Проф. Сербезова: Нелегалният канал за лекарства е създаден заради липсата на контрол

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Преди 3 г. казах, че държавата трябва проактивно и насочено да решава проблемът с недостигът на лекарства. Това не е поправка нарпавена по мое време. Отговорът се дава в Докладът на ДАНС кой е отговорен за недостига на лекарства.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria бившият здравен министър проф. Асена Сербезова.

Системата първоначално трябваше да обхване лекарствата, за които има недостиг. Категоричен е докладът на ДАНС, че формулата, която е заложена не съответства на закона. В публичното пространство се набляга, че формулата е променена. Не, тя е върната към съответствие на закона, при мен дойде доклад, който казваше, че тя не е в съответствие на закона. Ако не я бяхме променили щеше да е анархия. 

Наистина след прилагането на законосъобразната формула списъкът става по-малък. Въпросът е обаче този по-малък списък довел ли е до недостиг? Тези продукти са около 20-30. Спазването на закона не е неправилно действие.

 

Аз съм единственият министър, който възложи одит на тази система. В нормалния свят, когато се въвежда система, която е важна за населението, този който я разработва трябва да има критерии за това задание и да се направи одит. Одитът обаче установи, че достъп до системата СЕСПА няма и МЗ. 

Липсва историята на промените, които се правят в системата. Ниско ниво на защита и контрол също е индикиран. Участниците могат да подават информация със задна дата от 10-14 дни. Изводите на Информационно обслужване се объркват тотално така. Този доклад аз оставих на моите наследници в МЗ, които имаха достатъчно време по тези предложения. Регистрирането на субектите, които продават информация в СЕСПА става в Екселски файл през 2023 г. Има много бъгове, които са установени от системата. Има липса на автоматизация за смятане на наличностите. Проблемът е в заложеното законодателство през 2018 г.

 

Това, което са установили ДАНС е нелегален канал. Това не зависи от факта дали има ограничителен списък или не, тъй като тези фирми не са се съобразили с легалния канал и списъка. Тези фирми са създадени след 2021 г., възползвали са се от възможностите и липсата на контрол и са направили административни нарушения.

Аз лично не знам нищо повече за тези фирми. Те са в сферата на дейност на Агенцията по лекарствата. Това може да се избегне с дигитализацията, която ние искахме да обхване 100% от аптеките. Разбира се, че това няма как да е станало между двама души. Това определено е правено от нелегална верига. Един от начините да се подпомогнат службите е пълната дигитализация. Това означава всяка опаковка от влзиането й в България да се знае в кой търговец е, и как е подействало това лекарство на всеки пациент. 

Трябва да има цялостен подход и да се остави тази тема вън от популизма. Всеки търси лекарства и медицинска помощ. Трябва да има ревизия на законодателството и промяна във формулата, ако е необходима. Публичност също – да се знае какъв е недостигът и каква е причината.

Вижте цялото интервю във видеото.