Битките преди битката за местната власт: Малко заедност, много неизвестни и лека тъга
Месец и половина преди местните избори на 29 октомври в голяма част от ключовите областни градове избирателите знаят повече за кого няма да гласуват, отколкото на кого се очаква да дадат доверието си.
Днес до 17 часа бе последният срок за партиите и коалициите да се регистрират за участие в местния вот. От тази последна възможност се възползваха доминиращите в местната власт както в столицата, така и по места - ГЕРБ, които подадоха документите си в Централната избирателна комисия преди обед.
С това желаещите да участват във вота партии и коалиции станаха над 60.
Именно между ГЕРБ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ се очертава най-лютото съперничество в София, макар да управляват заедно на национално ниво. Но пък двете партии избраха коренно противоположни стратегии за вота в столицата.
Името на кандидата за кмет от ПП-ДБ е известно вече почти три месеца. В края на юни оттам издигнаха официално предприемача Васил Терзиев, който е вече в своеобразна активна кампания. Не се оправдаха очакванията лидерът на „Спаси София“ да бъде претендентът за кметския пост – той остана водач на листата за общински съветници, а градският фолклор го спряга за председател на Столичния общински съвет при победа на изборите.
В другия лагер нещата са обвити в тайнственост и неяснота. ГЕРБ продължава упорито да не обявява името на своя кандидат за кмет на най-големия град. Единственото ясно до момента е, че досегашният кмет на столицата - Йорданка Фандъкова, няма да се кандидатира за пореден мандат. Това обяви самата тя преди време. Засега най-активните, но непотвърдени спекулации са, че ГЕРБ ще номинира настоящия председател на СОС Георги Георгиев, чиято активност впрочем през последните месеци също се засили.
Интригата в столицата не свършва дотам, защото в битката за кметското място влезе и Вили Лилков – дългогодишен десен политик и интелектуалец, за когото това е втори опит да влезе на „Московска“ №33. Първият през 2015 г. не успя и кмет на София тогава стана Йорданка Фандъкова.
И докато основните обвинения в предкампанията към Васил Терзиев са свързани с потеклото му и принадлежността на семейството му към структурите на бившата ДС, то тези към Вили Лилков са свързани с подозрение, че е скритият играч на ГЕРБ в тази кампания и целта му е да отклонява гласове от „Обединени за София“.
Наскоро и лявата общност обяви своя кандидат за кмет - Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. Любопитното бе, че зад предложението на БСП-София застанаха и от коалиция "Левицата", където са събрани предимно бивши кадри на столетницата. Двете формации загърбиха дългогодишното напрежение и решиха да се обединят в София. Дори партията на Мая Манолова „Изправи се, България“, която вече бе обявила свой кандидат за кмет на София – Никола Вапцаров, застана зад предложението за Ваня Григорова.
Кандидатурата на синдикалистката обаче продължава да не е официално потвърдена от високите етажи на "Позитано". Леко напрежение по темата се усети в събота, когато пленумът утвърди списък със 138 кандидати за кметове и листи за общински съветници, но сред тях не фигурираше името на Григорова. Неофициално обаче от „Позитано“ 20 увериха, че тя все пак ще бъде общият кандидат, а окончателното ѝ утвърждаване от пленума се очаква в края на тази седмица.
На БСП и "Левицата" компания в пазенето на Паметника на Съветската армия през последния месец правиха от "Възраждане". За кмет на София партията на Костадин Костадинов предлага Деян Николов, който бе начело на столичната структура на политическата формация. Гласовете на столичаните ще се опита да спечели и бившият спортен министър, отцепил се последователно и от "Има такъв народ", и от "Продължаваме промяната" - Радостин Василев.
Завързано е и под тепетата. За ГЕРБ и в Пловдив знаем само кой няма да е кандидат за кмет, но не и кой ще бъде. През последните четири години начело на града бе Здравко Димитров от ГЕРБ. Преди половин година обаче Бойко Борисов демонстративно поиска оставката му и обяви, че известният като Зико кмет не се справя достатъчно със задълженията си. Димитров не я подаде, но напусна ГЕРБ. Сега и в Пловдив се гадае за новия кандидат. Едно от предположенията според градската мълва е за бившия народен представител Дани Каназирева.
Преди дни пък местната партийна структура изненадващо бе напусната от собствения си областен координатор - опитния кадър и бивш кмет Иван Тотев, който обясни, че е дошло време „да предаде щафетата и да затвори цикъл в живота си“. Въпреки тези заявки обаче влиянието на Тотев в Пловдив е голямо и оттеглянето му е възможно да предизвика допълнителни сътресения в навечерието на изборите.
Изненади в Пловдив поднесоха и от ПП-ДБ. Коалицията реши да издигне Ивайло Старибратов, вместо спрягания от месеци депутат Манол Пейков, който е сред най-разпознаваемите лица на коалицията, а хуманитарните му каузи в подкрепа на Украйна му донесоха и отличието „Мъж на годината“.
"Ние с Манол Пейков сме приятели и аз считам, че ще работим и през тази компания много сериозно заедно и с неговите привърженици", коментира Ивайло Старибратов, цитиран от БНТ.
Самият Пейков в свой фейсбук статус обяви, че приема решението и ще заеме символичното последно място в листата за общински съветници, но след това ще остане народен представител. Но не скри огорчението си:
„Уви, не успяхме да убедим колегите си от коалицията, че към настоящия момент именно моята кандидатура би била най-удачното решение за явяване на кметските избори в Пловдив“, написа Пейков.
Идентичен коалиционен сценарий се разви и по морето. Във Варна кандидатът за кмет на коалицията ПП-ДБ няма да бъде популярната в града Стела Николова, която заяви готовност да влезе в битката. На парламентарните избори Николова получи и завиден брой преференциални гласове - 3862. Въпреки това коалицията се обедини около името на Благомир Коцев от ПП.
„Сега не е време за разочарование, което можем да сложим в някое скрито чекмедже в душите си, а е време за единение, за да върнем обществения интерес в местната власт“, показа екипност и Николова в своя фейсбук.
Въпреки това от серия гневни коментари на активисти от ДБ стана ясно, че тези решения са създали сериозно напрежение в прясната коалиция.
В Бургас това е съвсем видимо, защото там партньорите застават зад различни кандидати. "Продължаваме промяната" издига депутата Константин Бачийски, а „Демократична България“ ще застане зад Инициативен комитет в подкрепа на общинския съветник Димитър Найденов като кандидат за кмет. Двете формации обаче ще имат обща листа за Общинския съвет в Бургас.
За сметка на това при ГЕРБ положението е предвидимо... но само донякъде. Там за пети поред мандат ще се бори настоящият градоначалник Димитър Николов – въпреки уверенията на Бойко Борисов от края на миналата година, че партията ще има друг кандидат за Бургас.
Успоредно с провеждането на местните избори се очаква в Народното събрание да започнат дискусиите върху предложенията за конституционни промени. Една от тях предвижда именно да се ограничи до два максималният брой мандати, които един кмет да може да изкара на длъжността.