Новият еврокомисар по Зелената сделка пред Euronews: Ако бездействаме, ни чакат още по-тежки лета
Той е новото лице на Европейския зелен пакт. Марош Шефчович, заместник-председател на Европейската комисия, наследява нидерландеца Франс Тимерманс в ръководството на усилията на блока за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. В ексклузивно интервю за Euronews словашкият лидер очертава като свой основен приоритет прилагането на законодателната рамка, но и защитата на бизнеса и гражданите.
"Намираме се в нова фаза, досега бяхме фокусирани много върху законодателната работа. Смятам, че създадохме нова политическа, но и правна рамка за Зелената сделка. Сега се приближаваме към фазата, която също е голямо предизвикателство, ако не и още по-голямо, това е правилното прилагане на Зелената сделка. Трябва да сме сигурни, че измененията на климата се осъществяват по социално справедлив начин и че помагат на нашата индустрия да се конкурира на предния фронт", казва пред Грегоар Лори за Euronews Марош Шефчович.
- Знаете ли вече как ще качите индустрията на "борда"?
- Бих искал да организирам поредица от структурирани кръгли маси с индустриите, които са най-много засегнати от зеления преход и подложени на силен натиск от международни конкуренти, които също са скочили на гърба на промените в климата. Нашите бизнеси трябва да знаят, че ние се борим за тях. Искаме те не само да останат в Европа, но и да процъфтяват, защото ние бяхме първата голяма икономика, която се зае директно с измененията на климата. Имаме велики иноватори, големи компании, и трябва да работим в тясно сътрудничество с гражданите и бизнеса, за да превърнем Зелената сделка в реалност и да покажем, че тя е нашата стратегия за растеж.
- Преди 4 години казахте, че има чувство за неотложност за действие. Мислите ли, че това чувство е все още същото днес или чувствате известна умора относно промените в климата?
- Липсата на действия на този етап би била най-лошото възможно решение. Да погледнем това лято и го сравним с миналото. Миналото лято беше ужасно, това е още по-зле. Ако не действахме, можем да предположим как биха изглеждали следващите лета. Затова трябва да се държим отговорно. Трябва да работим по-усилено, за да сме сигурни, че ще постигнем три основни цели: да имаме социална справедливост, да се справим с измененията на климата и да направим нашата индустрия конкурентноспособна.