Лидери от Западните Балкани са скептични за членството си в ЕС
Втори ден продължава Стратегическият форум в словенския град Блед. В рамките на събитието лидерите от Източна Европа обсъждат най-важните теми за региона. Днес в разговорите ще участва и вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, която съобщи за редица срещи, включително с президента на Молдова и външния министър на Унгария.
Въпреки очакванията на Шарл Мишел за разширяване на ЕС до 2030 г. някои лидери са скептични, че държавите им ще влязат в блока в близките години. По време на Стратегическия форум в Блед албанският премиер коментира, че Западните Балкани са на заден план в европейската интеграция на фона на войната в Украйна.
Много е естествено Украйна да се разглежда като възможна страна членка, защото Европейският съюз се основава на ценности, на много важни принципи – и това го е оформило като проект за мир. Но ми се иска това да не бъде в ущърб на Западните Балкани.
Премиерът на Черна гора иска членство в ЕС възможно най-скоро.
В името на черногорското правителство изобщо не сме егоисти – в контекста на интеграцията подкрепяме Украйна и всяка друга европейска държава, но не е добра идея да чакаме да стане конфликт на Западните Балкани и едва тогава да се събудим и да кажем: „Вкарайте тези страни в Европейския съюз.
Към момента 8 европейски държави са със статут на кандидат членки. Сред тях са Албания, Черна гора и Украйна, която подаде молба за присъединяване след началото на руската инвазия. Кандидатка е и Република Северна Македония, която е изправена пред промени в конституцията си по пътя към ЕС. С тях следва Скопие да впише българската общност в основния си закон, което е и сред изискванията за начало на дискусиите за членство.
Премиерът акад. Николай Денков, който също участва във форума в Словения, е заявил, че очаква на следващата среща в същия формат всички страни кандидатки вече да са започнали преговори за присъединяване към блока.