Икономика

Нов борд ще проверява свръхвисоките заплати и поръчките в ДКК

От Euronews България Euronews България

Намаляване на възнаграждения, пълна ревизия на разходите и назначаване на ново ръководство. Това са част от мерките, които властта  ще вземе в Държавната консолидационна компания, за да повиши нейната ефективност и прозрачност, обяви министърът на икономиката Богдан Богданов.

През следващите шест месеца дружеството ще има ново управление. Начело застава Елена Болтаджиева, а изпълнителен директор ще бъде Иван Зангочев. Те ще ръководят ДКК до март месец догодина, когато ще бъде проведен конкурс за нов борд. А през това време ще правят пълен анализ на дейността в дружествата и ще излязат с предложения за нейното оптимизиране.

До това решение се стига, след като били установени „големи проблеми“ в държавното дружество. На 10 август от министерството вече обявиха, че ще бъдат намалени заплатите на ръководителите в държавните фирми. А днес на специален брифинг в министерството бяха разказани част от останалите причини за това.

Те включват непрозрачни обществени поръчки, проведени без тръжни процедури. Министърът даде пример с конкурсите за ремонт на язовири, където без резултат били изхарчени над 600 млн. лв.

Това е констатирано и документирано. Немалка част от тези средства за ремонт на язовири са изразходвани за различни от тази дейности“, установила проверката.

Отделно от това ДКК плащала „милиони“ под формата на лихви за кредит към Българската банка за развитие. В същото време членове на борда на директорите към дружествата под шапката на ДКК получавали заплати между 10 000 и 14 000 лева.

Затова заплатите ще бъдат намалени, а представителните разходи – ограничени. На такива ще имат право само директорите, и то на дружества с оборот над 10 млн. лв.

Лимитът на тези разходи ще бъде 5000 лева на година и те ще могат да се харчат само от банкова карта на дружеството срещу документ“, обясни министърът.

Неефективно управление, липса на бизнес план в продължение на години в голяма част от 11-те дружества под шапката на ДКК, и политически, вместо експертни назначения, са сред другите обвинения, които той отправи. Стана ясно, че визираният период на нарушенията и нередностите е в управлението на служебните правителства, назначавани от президента Румен Радев.

Богдан Богданов напомни, че ДКК управлява капитал от над 1 млрд. лева. Той уточни, че данните са към 2021 година, тъй като след това предприятието не е подавало финансови отчети.