Екоактивисти са недоволни от частните полети
През последните месеци активисти изпробват нови начини да привлекат вниманието към проблемите с климата.
Екогрупа боядиса със спрей суперяхта за 300 млн. долара на наследничка на Walmart в Ибиза. Други блокираха излитането на частни самолети и протестираха в квартали на богатите. Трети се залепиха за популярни картини, включително такива на Ботичели и Клод Моне. Една от най-популярните активистки - Грета Тунберг, беше сред арестуваните на климатични протести в Германия и Швеция.
Според Greenpeace частните самолети в Европа са произвели над 3 млн. тона от въглеродните емисии миналата година, което се равнява на средните стойности, отделяни от над 500 хил. европейци.
Броят на частните полети в Европа е нараснал с 64% миналата година. От 350 хил. полета през 2021-ва - година по-късно са били над 570 хил. Освен това е много замърсяващо. Емисиите от частните самолети са 10 пъти по-високи от тези от останалите полети.
Освен срещу богатите, критиките на активистите са насочени и към инвеститорите в изкопаеми горива и липсата на достатъчно решения на държавно ниво.
Има нужда от промяна в отношението не само сред богатите, но и в обществото и политиката като цяло. Трябват промени в законодателството. Не можем просто да чакаме богатите да се променят. Те няма да го направят, освен ако не бъдат подложени на натиск.
Вече има и първи опити за ограничаване на частните самолети. Основното летище в Амстердам планира да ги забрани, докато от Париж ограничиха част от вътрешните полети на къси разстояния.