Чисто ли е Черно море? Институции и бизнес в спор за качеството на морската вода
Новината за замърсяване в Черно море наложи спешен мониторинг от страна на екоминистерството и реакция от страна на министерството на здравеопазването. От двете ведомства посочиха, че не приемат за „коректни данните от независимото изследване на Активни потребители за морската вода“. От Българската асоциация на експертите в туризма обаче посочиха „Активни потребители” като достоверни източници на информация.
Аз мисля, че на тази констатация трябва да се обърне сериозно внимание.
Методологията на работа, обявена от асоциацията се оказа, че драстично се разминава с тази на контролните органи. Затова експертите също призоваха за незабавни съвместни дейности.
Мисля, че най-добре за нас е много бързо да се изчисти въпроса, а именно как да се направи една съвместна контролна проверка между РЗИ, тоест държавата, общините и съответно министерството и „Активни потребители” и Софийски университет. Защото от една страна ние виждаме мнението на държавата в лицето на Министерство на здравеопазването, която е държавна институция и наистина някои вярват на нея, но през годините трябва да ви кажа, че не винаги нещата са били толкова розови.
Доц. Тодоров посочи, че проблемите на българския туризъм далеч не се свеждат до качеството на водата. Сред най-наболелите са инфраструктурата и пътната мрежа към черноморските курорти, презастрояването, кадрите, работещи в туризма и липсата на реклама на страната ни. В същото време в бизнеса, касаещ плажовете се обявиха твърдо за пробите, направени от държавните институции и срещу „Активни потребители” които нарекоха „активни вредители”. Очаква се днес да бъдат официално представени данните на назначения мониторинг.
Целия репортаж гледайте във видеото.