България

Свободният пазар на тока: Битовите потребители излизат на пазара от 2026 г.

От Георги Карамфилов Георги Карамфилов Репортер

Битовите абонати да останат на регулирания пазар на електроенергия до 2026 г., а пазарът на ток на едро да бъде либерализиран напълно до края на тази година. Това предвиждат поправки в Закона за енергетиката, публикувани за обществено обсъждане от Енергийното Министерство.

Сред идеите е и пазарът на тока на едро да се либерализира изцяло – тези потребители като големите индустриални компании сами ще сключват вече договори за доставка на тока, който им е нужен за производството на стоката или услугата.

В законопроекта е записано още, че се прекратява ролята на Националната електрическа компания като обществен доставчик. Това означава, че този буфер, който представлява тя между производителите и търговците, вече няма да съществува. Така всички търговци на електроенергия ще могат да си я закупят директно от производителите на ток – колкото количество искат и на каквато цена искат, без НЕК да може да упражнява контрол върху това.

Премахват се и квотите на производители за регулирания пазар – на практика досега Комисията за енергийно и водно регулиране правеше микса така, че от всеки един производител да има по определен процент от тока, който произвежда, за регулирания пазар. Ако Законът бъде приет това вече няма да съществува като правило и този микс ще бъде правен от самите търговци.

Либерализация на пазара на електроенергия означава, че преминаваме от една ситуация, в която КЕВР определя на каква цена ще се купува тока и на каква цена ще се продава между различните актьори на пазара и в края битовите клиенти, до една ситуация е която е изцяло на пазарен принцип и конкуренцията определя цената. Това каза в ефира на Euronews Bulgaria Констанца Рангелова от Центъра за изследване на демокрацията. Това означава, че има различни оферти, които ще се състезават помежду си коя ще бъде възможно най-добрата, която ще спечели и най-много клиенти.

На този етап първоначално ще се дерегулира само до ниво търговец – битов клиент, т.е. оставаме в ситуация, в която имаме все още регулирани цени за битовите клиенти, посочи Рангелова. 

Останалата част от пазара обаче ще премине на либерализация и след 2026 г. Се предвижда пълно преминаване на либерализиран пазар – цената ще бъде определяна на пазарен принцип, а не от КЕВР.

Една от големите пречки за либерализацията на пазара е липсата на политическа воля, защото ниската цена на електроенергията, особено на рехулирания пазар, трупа политически капитал за тези, които са на власт в този момент, категорична е Констанца Рангелова. Друг елемент, който спъва либерализацията е съществуването на дългосрочните договори между няколко въглищни електроцентрали и НЕК, които са на доста високи цени и чрез регулирания пазар тази висока цена се субсидира от фонд Сигурност за електроенергийната система и такса „Задължение към обществото“, обясни експертът. 

 

Цялото интервю вижте във видеото.