България

Конфискуват автомобила, ако шофьорът е с 1,2 промила алкохол в кръвта

От Йоана Георгиева Йоана Георгиева Репортер

Само за двата дни, в които промените в Наказателния кодекс влязоха в сила, полицията вече отне колите на нарушители в няколко града. Според промените автомобилът подлежи на конфискуване, ако се установи, че шофирате с над 1,2 промила алкохол в кръвта автомобилът ви ще бъде отнет. Изземване на превозно средство се предвижда и ако водачът е употребил наркотични вещества или е хванат повторно с над 0.5 промила алкохол в кръвта. Освен това се предвижда затвор или глоба. Пътни експерти обаче виждат сериозни пропуски в законовите поправки. 

Трябваше да се установи влиянието на наркотиците дали е под въздействие или под влияние на наркотични вещества, защото едното е временно като времетраене – 48 часа, 1 седмица, пък вече дава отпечатък за месеци напред. Второто което е конфискация на лично имущество е било след девети септември, такова нещо не може да се случи в момента.

Йонко Иванов, председател на Съюза на центровете по авто - мото подготовка

Отнемането на автомобил става след лабораторен анализ и решение на съда. Не е ясно обаче какво се случва след това с конфискуваните коли.

Първо, къде ще се съхраняват тези автомобили, второ - кой ще носи отговорност за тях, като в София има един заден двор на едно РПУ, където тези коли могат да отидат, пита Йонко Иванов. 

Ако шофьор е хванат пил, но той  не е собственик на автомобила, той трябва да плати глоба в размер сумата на превозното средство. Според експертите това създава предпоставка за корупционни практики. 

Гален Гатев е шофьор от 30 години и смята, че са нужни строги мерки за водачите зад волана с алкохол и наркотици в кръвта. 

Ако е само тази мярка с конфискуване на автомобила не, защото някой може да има много евтина кола и може да си има пари и ще я прежали, но съчетано с наказателно преследване, влизане в затвора, без право на пробации и високи глоби мисля, че ще намалят и инцидентите.

Гален Гатев, шофьор

Според други шофьори обаче  освен автомобила, трябва да бъде отнемана и книжката на нарушителя. 

Промените предвиждат и отнемане на превозно средство, ако водачът откаже тест за алкохол и наркотици без медицински причини или ако е предизвикал катастрофа в населено място и е надвишил скоростта с над 50 км/ч.