Финансист: България е единствената страна в ЕС, където ръстът на доходите изпреварва инфлацията
„Този бюджет, който беше приет, може да се каже, че най-голямото му достойнство е, че ще запази разходите, които бяха планирани. Увеличението на заплатите в няколко сектора бяха компенсирани спрямо капиталови разходи, така че 3% дефицит ще бъде спазен. Въпросът е, че глобалната икономика влиза в период на забавяне. Тези разходи за пенсии и заплати не могат да бъдат намалявани и единствено могат да се намалят капиталовите разходи, но лошото е, че това са парите за производителност. Тази структура на бюджета не изглежда добре в дългосрочен план.“
Това коментира в студиото на „Добро утро, Европа“ финансистът Юлиан Войнов.
„Преди 2-3 дни излезе прогноза на БНБ, в която се говори за ръст от 1% на БВП за тази година. Приходната част на бюджета е напрегната. Министерството на финансите разчита, че ще събере в значителна степен дивидентите от държавните предприятия, което е около 1 млрд. лв. Има съкращаване на капиталовата програма“, обясни Войнов.
Очакванията са, че НАП ще навакса изоставането в събирането на приходите от последните месеци. В края на годината може да се окаже, че заради разходите от капиталовата програма, като не бъдат направени доста от тях, че това ще направи така, че да имаме 3% дефицит. Не виждам проблем да го задържим.
По думите на финансиста инфлацията в голямата си степен е външна.
„Тя намалява с доста сериозни темпове. Към края на годината финансовото министерство очаква да бъде от порядъка на 5.7-5.8%. Малко вероятно е да видим намаляване на цените. Единствения механизъм за намаление на инфлацията е увеличаване на доходите. Това наистина се случва в България. Ние сме единствената страна от ЕС, където увеличението на доходите изпреварва инфлацията. Пенсиите бяха увеличени драстично, заплатите в доста сектори също“, посочи Войнов.
Дали ще се преведе заплатата по карта или не – това няма да осветли бизнеса, защото човек може да преведе всякаква сума по тях и да даде останалото на ръка. Не знам какво променя това. Още 2014г. ЕК създаде директива за т.нар. сметки за основни операции, такава опция вече има. Въпросът е, че у нас те не са известни, дори банковите служители не ги познават, защото банките нямат интерес към тях. Според мен тази идея засега е комплицирана.
„Тази намалена ставка на ДДС за ресторантьорския бранш е до края на годината. Те плащат и едни от най-ниските корпоративни данъци в Европа. Международни доклади казват, че този сектор у нас е с най-високите нива на сивата икономика в ЕС, така че не виждам смисъл тя да остане. Дано да отпадне в края на годината“, коментира още финансистът.
Според него икономиката се забавя, което ще се отрази на бюджета и ще има намаляване на капиталовата програма.
„Трябва да има условия за привличане на инвестиции. Реформи, инвестиции, подобряване на бизнес средата и по-внимателно с тези постоянни нови разходи. Така ще влезем в еврозоната. Защото иначе рискуваме да преминем 3% дефицит, което е вероятно да се случи в следващите години, ако няма реформи“, каза още той.
Целия разговор вижте във видеото.