Свят

Анализатор: Превратът в Нигер не беше изненада, имаше сигнали още от февруари

От Ирина Иванова Ирина Иванова Продуцент

Привърженици на преврата в Нигер подпалиха централата на управляващата партия в столицата Ниамей. Те се отделиха от по-голяма група хора, които се бяха събрали пред сградата на парламента. Част от тях развяваха и руски знамена. Полицията използва сълзотворен газ, за да ги разпръсне. Междувременно армията обяви подкрепата си за преврата, извършен от войници от президентската гвардия. Как се стигна дотук и какви са перспективите, колегите ни от Euronews Африка разговаряха с политически анализатор от Нигер.

Превратът в Нигер не беше изненада за някои анализатори.

Като единствената държава от Г-5 от Сахел заедно с Мавритания, която не се управлява от военен режим, Нигер е донякъде изолиран. Към това като добавим и коктейл от несигурност и корупция, се смята се, че е било само въпрос на време.

От февруари имаше намеци за държавен преврат, но не знаехме откъде ще дойде. Вече видяхме, че е от президентската охрана. Разбунтували се елементи задържаха президента. Така че колкото до другите части, като националната гвардия и специалните части, това е, което чакаха, за да вземат властта.

Гарба Муса, политически анализатор

Друга вероятна причина, според Муса, е натискът върху Ниамей, столицата, която е по-уязвима за джихадистки атаки.

От трите държави, Мали и Нигер, нашата столица е много по-близо до несигурни зони като региона Тилабeри и други.

Гарба Муса, политически анализатор

В резултат - има натиск от населението или от бежанците в Ниамей. Имаме и роднини, които са принудени да се преместят от обичайните си места на пребиваване в райони, където нямат домове, нямат икономическа сила и това води до умора сред населението като цяло.

След Мали, Буркина Фасо и Гвинея някои виждат симптом на връщане назад в демокрацията. Но това може да не е така, като се имат предвид корупцията и лошото управление, които са били заклеймявани от години. Младите хора и в селските райони плащат цената.

„От една страна са младите хора, които нямат работа и надежда. От друга страна, има хора в селски райони на Нигер, които са принуден да ходят и да просят. Като цяло има просто един вид елит, който е монополизирал икономическата власт, без да мисли за преразпределение на доходите. Така че според мен всяка промяна в даден момент ще ни даде надежда“, казва Гарба Муса, политически анализатор.