Общество

Първите три минути са най-важни: Как да окажем първа помощ при сърдечен арест

От Йоана Георгиева Йоана Георгиева Репортер

Първите три минути са най-важни, а ако бъде оказана първа помощ възможността да бъде спасен човешкият мозък нараства значително, казва проф. Иво Петров.

Сърдечният арест най-често се предизвиква от едно мъждене, много бързо трепкане на сърцето, което прекратява циркулацията, тя води до необратими увреди. Затова имаме три минути да възстановим мозъка без никакви последствия и максимум 8 минути, за да възстановим циркулацията, така, че да дадем шанс на мозъка за някакво възстановяване.

проф. Иво Петров, инвазивен кардиолог

Сърдечен масаж се прави със 100 извънгръдни притискания в минута, както на всеки 30 се прави обдухване. Ако в близост има дефибрилатор, не се колебайте да го използвате, съветва проф. Петров.

Холандска и италианска статистика показват, че колкото по-разпространена е практиката случайни свидетели да правят ранна дефибрилация, толкова по-голяма е вероятността пациента да оцелее.

проф. Иво Петров, инвазивен кардиолог

В столичното метро има дефибрилатори на най-натоварените метростанции. Това са Сердика, НДК, Орлов мост и Стадион Васил Левски. Не всеки обаче знае как да борави с тази техника.

Спасяващата процедура може да продължи до 20-30 минути.

Целия разговор вижте във видеото.