Нов план за пречистване на водата от АЕЦ "Фукушима" влиза в сила от 2024 г.
След унищожителното цунами, което предизвика авария в атомната електроцентрала във Фукушима преди 12 години, сега са извършени някои нови подобрения, които да помагат за безопасността й. Огромни сини тръби вкарват потоци от морска вода, с които се разрежда пречистената радиоактивна вода.
Морската вода влиза в основната тръба на колектора и се смесва с с обработената радиоактивна вода. Смесената вода има много ниски нива на радиоактивни частици. Разредената вода навлиза в тръбата зад мен и се насочва към горното хранилище.
Международната агенция за атомна енергия потвържди, че планът за изхвърленото количество замърсена мода от атомната електроцентрала е одобрен. Според него това няма да доведе до замърсяване на световния океан или съседните страни, каквито опасения се появиха. Японските рибари се страхуват, че планът ще унищожи поминъка им. Притеснения има също от страна на Китай и Южна Корея относно морските дарове. Хонг Конг забрани частично вноса на риба от Япония. Министърът на икономиката на страната Ясутоши Нишимура заяви, че изпускането на радиация е неизбежно, тъй като водата ще започне да прелива от хранилищата.
Що се отнася до това, което можем да направим, най-важното е твърдо да докажем, че това е научно безопасно, и да получим разбиране.
В Япония се опитват да ограничат изливането на радиоактивна вода в световния океан, заради огромното количество замърсена вода, което изтече при аварията през 2011 г. Новият план за третиране на водата, разреждането й с морска вода и след това изпускането й в Тихия океан ще бъде много по-безопасен, отколкото изискват националните и международните стандарти. Опустошителното земетресение и последвалото цунами причиниха разтапянето на три реактора на АЕЦ Фукушима и замърсяването на водата, използвана за охлаждане. Това причини изтичането на огромно количество радиация във водата. Новият план за пречистване на водата се очаква да заработи в началото на 2024г. Някои учени са притеснени за околната среда, тъй като смятат изпускането на малки количества радиация за опасно в дългосрочен план.