Какво да четем през лятото - препоръките на Темз Арабаджиева
Кои са най-интересните книги, които да прочетете по време на отпуската? Съветите на Темз Арабаджиева, създател на влога "С книги под завивките".
Много е трудно да препоръчаш книги, това е част от моята селекция. Естествено, че всеки може да си избере нещо различно. Не винаги обаче това, което ви се струва, че ще ви е интересно се оказва така.
Аз лично, когато отивам на плаж не рискувам с непознати автори, които не ми говорят нищо. Имала съм неприятен опит и залагам на сигурното. За съжаление 2023 г. ни поднесе тъжни новини, което е хубав повод да препрочетем творби като на Милан Кундера и книгата му "Непосилната лекота на битието". Лятото е хубав период. На мен ми е много любопитно как аз бих приела непосилната лекота на битието. Обобщено тук мотивът за вечното завръщане е много важен. Разглежда се съдбата на две жени, двама мъже и едно куче по време на Пражката пролет.
Друго заглавие, което излезе през миналата година, е "Опенхаймер: Американският Прометей". Разкрива доста обективен поглед, който е противоречив в световната история. Портрет, от който оставаш с впечатлението, че познаваш човека Опенхаймер. Това е книга, която се интересуват и за събитията около Втората световна война. Имаме история на трагедията и възхода.
"Ривиерата на Шанел" на Ан Де Кърси също е страхотна книга за четене през лятото. Великата Коко Шанел също е противоречива личност относно нейните решения. Книгата ни отвежда на лазурния бряг, в нея участват много известни личности, които присъстват в живота ѝ. Започва по сензационен начин, но след това книгата се разгръща в пълния си размах, що се отнася до това как преживяват тези известни личности настъпването на войната. Център на събитията тук е Коко Шанел.
Ако някой не обича да чете биографии бих препоръчала "Час, изпълнен с план" на Мюриел Барбери, за всички, които обичат азиатската култура и да пътувате.
Избрала съм и две български заглавия - "Лятото на неудачниците" на Галин Никифоров, заедно с "Къщата на клоуните". Тези две книги са много различни като тематики и стил. Мисля, че са много подходящи за лятото.
"Обикновени чудеса" от Иванка Могилска е сборник с разкази, който събира историите на хора, които се намират на отдалечени места.
"Кървав меридиан" на Кормак Маккарти е история за много див Запад, също много хубава история за лятото.
Много обединяващ ефект имаше "Времеубежище" на Георги Господинов, имаше роля за нашето самочувствие. Ако ги нямаха тези опашки отново щяхме да сме недоволни защо пък няма опашки за книги. Това беше хубав знак, че литературата е популярна. И, че се чете все повече.
Цялото интервю вижте във видеото.