Общество

В Литва търсят начини да се справят с нелегалната имиграция от границата с Беларус

От Ирина Иванова Ирина Иванова Продуцент

Въпреки че броят на мигрантите в Литва е малък, проблемът с тези, които се опитват да влязат от Беларус, остава.

Неотдавна Конституционният съд на Литва постанови, че задържането на чужденци, търсещи убежище, за повече от шест месеца без възможност за свободно придвижване и без съдебна заповед за задържане е противоконституционно. Въпреки пречките мигрантите продължават да се опитват да влязат в Литва.

Когато започна тази миграционна вълна през 2021 г., хората автоматично бяха задържани в тези центрове без право на свободно движение, така че Конституционният съд каза, че това е противоконституционно. Което означава, че всички тези хора, които са живели в лагерите, сега могат да предявят иск за финансова компенсация.

Емилия Свобаите

В момента в този център се намират 132 души - както такива, за които е издадена съдебна заповед за задържане, така и такива - като Бeрт, които могат да се радват на повече свобода, докато чакат решение за предоставяне на убежище.

Сватбата ми, два дни след сватбата ми дойдоха някакви хора, политически лица. Дойдоха в дома ми, заплашиха ме и нападнаха дома ми. Два пъти ме нападнаха, така че не бях в безопасност в Шри Ланка. Седмица след сватбата ми отидох в Узбекистан и останах там два месеца. След това отидох в Беларус и след 6 месеца прекосих една горска местност и преминах границата с Литва.

Берт, мигрант от Шри Ланка

Берт иска да остане в Литва и се надява - да доведе съпругата си, но много от търсещите убежище се опитват да стигнат по-далеч на Запад. Само през тази година повече от 1 500 души са били проследени в страни от ЕС, различни от тези, в които са подали молба за закрила.

„През последната седмица в нашия център дойдоха 22 нови души. Повечето от тях са преминали границата между Латвия и Беларус нелегално, но ние се опитваме да ги върнем обратно в Латвия. Повечето от хората, които имат възможност да напуснат нашия център, бягат от Литва и пътуват към друга държава, към Централна Европа“, обяснява Александрас Кисловас, ръководител на Центъра за регистрация на чужденци в Пабраде.

Въпреки че много хора, които подават молби за убежище в балтийските страни, ще се опитат да стигнат до Западна Европа, много от тях ще бъдат върнати обратно тук съгласно Дъблинските споразумения.