Борисов оглави външната комисия в парламента, Пеевски влезе в правната (Обновена)
Безпрецедентно разпределение в ръководствата на парламентарните комисии гласува пленарната зала. След повече от три месеца забавяне депутатите избраха председателите и заместник-председателите на ресорните комисии. В тях обаче отсъстват представители на цели три парламентарни групи - БСП, ИТН и "Възраждане".
За сметка на това ГЕРБ-СДС поема ръководството на цели 15 комисии. Скромните три получи ПП-ДБ. А за ДПС останаха пет.
Необичайното решение се получи в резултат на бойкот, който партиите на Корнелия Нинова, Слави Трифонов и Костадин Костадинов обявиха в знак на несъгласие срещу "новото управляващо мнозинство" по думите на Нинова и Тошко Йорданов.
В резултат на гласуването Бойко Борисов ще ръководи външната комисия в Народното събрание, а депутатът от ДПС Делян Пеевски ще следи за законотворчеството в правната. Кирил Петков оглавява комисията по европейски въпроси.
Слухът, че Борисов ще поеме външната политика в парламента тръгна още вчера, а днес с гласовете си трите партии в залата го потвърдиха.
Делян Пеевски от своя страна бе освободен от комисията по конституционни въпроси и зае място в комисията по правни въпроси като неин редовен член. Това не срещна особена съпротива - рокадата подкрепиха 164 депутати, само от ИТН бяха против.
ДПС не участва във властта, няма постове и подкрепя правителство и евроатлантическото мнозинство в парламента. Така ще е в този парламент - без да участваме във властта.
Самият Цонев оглави ключовата комисия по бюджет и финанси. Той неколкократно е заемал позицията в предишни парламенти.
В началото на дебатите лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов пожела председателски съвет да разгледа разпределението на председателските места и се закани, че в противен случай "Възраждане" няма да предложи свои хора. Председателят Росен Желязков отказа с напомнянето, че точката е в програмата на парламента още от вторник.
Традиционно председателските места на комисиите в парламента се разпределят на пропорционален принцип според големината на парламентарните групи. Вчера Кирил Петков обяви, че ГЕРБ - логично - ще получат най-много, макар изпълнителната власт в момента да е с мандата на втората сила - ПП-ДБ.
Ето всички председатели на парламентарните комисии:
Кирил Петков, ПП-ДБ - Комисия по европейски въпроси
Йордан Цонев, ДПС - Комисия по бюджет и финанси
Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС - Комисия по външна политика
Христо Гаджев, ГЕРБ-СДС - Комисия по отбрана
Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС - Комисия по вътрешна сигурност
Десислава Танева, ГЕРБ-СДС - Комисия по храните и горите
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС - Комисия по социална и демографска политика
Красимир Вълчев, ГЕРБ-СДС - Комисия по образование и наука
Небие Кабак, ДПС - Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Проф. Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС - Комисия по здравеопазване
Станислав Анастасов, ДПС - Комисия по околната среда и водите
Радомир Чолаков, ГЕРБ-СДС - Конституционна комисия
Халил Летифов, ДПС - Комисия по транспорт и съобщения
Хамид Хамид, ДСП - Комисия по икономическа политика и иновации
Делян Добрев, ГЕРБ-СДС - Комисия по енергетика
Божидар Божанов, ПП-ДБ - Комисия по електронно управление и технологии
Николай Нанков, ГЕРБ-СДС - Комисия по регионална политика и благоустройство
Вежди Рашидов, ГЕРБ-СДС - Комисия по култура и медии
Евгения Алексиева, ГЕРБ-СДС - Комисия по правата на човека
Рая Назарян, ГЕРБ-СДС - Комисия по превенция и противодействие на корупцията
Даниел Митов, ГЕРБ-СДС - Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства
Без номинация и съответно без председател останаха Комисията по политиките за българите извън страната, Комисия за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и Комисията по туризъм.
До момента единствената комисия, която имаше председател, бе тази по правни въпроси. Тя е с председател, излъчен от ПП-ДБ - Стою Стоев.